Проведените в неделя поредни преговори между Гърция и нейните международни кредитори отново приключиха без успех, засилвайки опасенията за доближаване на Атина към ръба на фалита до края на месеца и поставяйки под сериозен въпрос нейното бъдеще в еврозоната.
Според агенция Блумбърг неделните разговори в Брюксел са продължили едва около 45 минути, преди двете преговарящи страни да се оттеглят.
Въпреки че беше постигнат известен напредък, разговорите нямаха успех, тъй като продължава да има съществени различия. На тази основа по-нататъшната дискусия ще трябва да се проведе на предстоящата в четвъртък (18-и юни) среща на Еврогрупата, се посочва в изявление на Европейската комисия след провалените преговори през уикенда.
Европейските официални представители обвиниха Атина за провалените преговори, посочвайки, че гръцките власти не са успели да предложат нищо ново, за да си осигурят свежо финансиране отвън, чрез което да успеят да покрият предстоящо в края на месеца плащане към МВФ за 1,6 млрд. евро.
Въпреки че гръцките власти продължават да настояват, че все още са готови да преговарят, представители на ЕС и МВФ подчертаха, че те вече не са оторизирани да продължат с преговорния процес занапред. Основните спорни въпроси са свързани с нежеланието на Атина да намали пенсиите и заплащането на труда, за да осъществи бюджетни икономии за 2 млрд. евро на година.
Беше много разочароващо и печално. Това беше последен опит да се преодолеят различията, но те остават твърде големи. Може да се обсъди финансовата дупка, но това е един истински океан, посочи неназован представител, близък до преговорите, цитиран от агенция Ройтерс.
След този последен опит за преговори Европейската комисия обяви, че сега финансовите министри от еврозоната ще трябва да намерят решение на проблема, когато се срещнат в четвъртък.
С оглед липсата на техническо споразумение, на предстоящата ключова среща министрите от Еврогрупата ще трябва да вземат трудни политически решения относно бъдещото членство на Гърция в Единния валутния блок.
Неспособността за запазване на страната в еврозоната след години на трудни преговори и две спешни финансови програми за общо 240 млрд. евро може да доведе до редица неизвестни и да причини исторически удар върху най-амбициозния проект на ЕС.
Миналия петък гръцкият премиер Алексис Ципрас посочи, че ще приеме болезнени компромиси по отношение на искания за строги икономии и реформи в замяна на намаляване на дълга на страната. Но ЕК заяви след разговорите, в които участие взе и Европейската централна банка, че "гръцките предложенията остават незавършени и непълни".
Поредният преговорен провал беше последван от сигнали за все по-голяма конфронтационна линия от страна на партньорите на Гърция от Европейския съюз. Най-острото изказване не дойде от дългогодишните консервативните критици на Гърция в Германия, а от германския виценканцлер и лидер на социалдемократите - Зигмар Габриел, който доскоро се считаше като един от симпатизантите на управляващите в Атина, поне що се отнася до стандартите в Берлин.
В днешно издание на немския ежедневник "Билд" той подчерта, че желае да запази Гърция в еврозоната.
Времето обаче не само изтича, но също така изтича и търпението в цяла Европа. Навсякъде в Европа се разрастват настроенията, че вече е направено достатъчно, заяви Габриел.
Сянката на излизане на Гърция от еврозоната придобива все по-ясно форма, предупреди германският виценканцлер.
Очевидно е, че повтарящите се опити за постигане на споразумение започват да правят така, че целият преговорен процес да изглежда смешен. Налице са все по-голям брой хора, които се чувстват така, сякаш гръцкото правителство се опитва да шикалкави, заяви Габриел.
От своя страна германският вестник Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung съобщи, че председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер е предупредил през миналата седмица гръцкия премиер Алексис Ципрас за риска от сценарий "Grexit" (излизане на Гърция от еврозоната).
Президентът на Бундесбанк Йенс Вейдман също предупреди, че времето на Гърция изтича. Юлия Кльокнер, член на немския Християн Демократически съюз (ХДС), заяви, че Гърция е "преиграла своята ръка" и подчерта, че "търпението на кредиторите вече е изчерпано".
Лидерът на ХДС в Бундестага Волкер Каудер посочи, че германският парламент няма да подкрепи каквото и да е споразумение с Гърция, ако то не включва Международния валутен фонд.
Според него Бундестагът ще трябва да вземе своето решение на 30-и юни. Той добави, че канцлерът Меркел желае да запази Гърция в еврозоната, но няма да се съгласи властите в Атина сами да определят правилата.
В същото време европейският комисар Гюнтер Йотингер заяви, че Гърция ще се окаже в "извънредно положение" от 1-ви юли, ако дотогава не бъде постигано споразумение.
Гърция трябва да подобри своите предложения за пенсионна реформа, а Европейската комисия трябва да се подготви за "извънредно положение" в страната, ако няма сделка, подчерта Йотингер.
Междувременно заместник-председателят на гръцкия парламент и член на партията СИРИЗА - Алексис Митропулис беше цитиран да казва, че премиерът Ципрас ще трябва да вземе решение, дали да свика предсрочни избори или референдум, ако преговорите с международните кредитори се провалят. Това негово изказване е факт, въпреки че в края на миналата седмица Алексис Ципрас отхвърли възможността за предсрочни избори или за провеждането на референдум в страната във връзка с преговорния процес.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..