Спадът на петрола усложнява живота на централните банки

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Стоките отново се превръщат в главоболие за централните банки. Цената за барел суров петрол отново падна до 50 долара, а индексът CRB за цените на стоките в световен мащаб достигна най- ниската си стойност за последното десетилетие. Централните банки обикновено игнорират временно въздействие на колебанията в цените на суровините върху потребителските цени. Но остава малко време за самодоволство, когато инфлацията и лихвените проценти са толкова ниски.

Цените на облигациите показват, че скорошните спадове в цените на суровините са унищожили крехката надежда на инвеститорите, че инфлацията ще се ускори. Доходността на еталонните 10- годишни правителствени облигации на САЩ и Германия тази седмица достигна 2- месечно дъно. Разбира се доходността се влияе от различни фактори, включително предлагането на облигации, което изглежда затихва през лятото. Въпреки това тази гледна точка може да се докаже чрез спада при проучванията, които показват как очакват инвеститорите да се държи инфлацията през определен 5- годишен период.

В САЩ тази мярка падна до 2,3%, отдалечавайки се от юлския връх на 2,47%. Еквивалентната мярка в еврозоната се понижи от 1,86% до 1,75% за същия период. Това не е типа застой, който би стреснал председателят на Фед, Джанет Йелън, или председателят на ЕЦБ, Марио Драги. Но посоката на движение няма да им хареса.

Оптимистите твърдят, че по- ниските разходи за гориво позволяват на потребителите да харчат повече за други неща. Но падащите цени на суровините може да принудят петролните и минните компании да направят дори още по- големи съкращения на инвестициите, което може да забави икономическата активност. Световните корпоративни капиталови разходи се борят да постигнат напредък, като се очаква разходите в секторите на енергетиката и материалите да спаднат с 14% тази година, показа проучване на Standard & Poor’s.

Независимо дали политиците смятат, че падащите цени на суровините са проблем, те могат да направят твърде малко, за да им повлияят. Темпът на растежа на Китай има много по- голямо значение. Както и решенията на производителите, дали на петрол или на желязна руда, дали да засилят или да намалят доставките. Всичко, което могат да направят Йелън, Драги и техните колеги, е да се опитат да се справят с произтичащото забавяне, прилагайки ограничен набор от инструменти.

ИП "Бул Тренд Брокеридж" ООД, www.bulltrend-bg.com


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Покачването на петрола избледня

Златото и вчера падна, но днес започна да расте, тъй като инвеститорите търсят сигурност при опасенията за Дойчебанк. Търговията е в тесни граници като основна подкрепа е 100-дневната пълзяща средна при 1310 долара, докато съпротивя е низходящата трендлиния след върха от юли, която трябва да бъде пробита, за да може да има покачвания...

публикувано на 30.09.16 в 08:14

Петролът леко отстъпва след вчерашния скок

Черното злато леко отстъпва днес, като инвеститорите подложиха на съмнение това дали постигнатото споразумение за намаляване на добивите от ОПЕК ще бъде обвързващо. Вчера цените скочиха с 6% в резултат на новината, че държавите от ОПЕК са стигнали до първото намаляване на производството от осем години насам. Петролните министри..

публикувано на 29.09.16 в 14:24

ОПЕК се съгласи с необходимостта да намали петролното си производство

Организацията на страните-износителки на петрол обяви, че нейните членове са постигнали съгласие, че те трябва намалят производството на суров петрол, за да ограничат свърхпредлагането на ценната суровина в световен план. Изненадващото решение на 14-членния картел доведе до солиден ръст на петролните цени с близо 6%, въпреки че редица..

публикувано на 29.09.16 в 10:37

Златото пада, среброто расте

Златото продължи да пада, докато среброто се покачи. Основна подкрепа при жълтия метал е 100-дневната пълзяща средна при 1310 долара. Под 1300 долара има разположени много стоп ордери. При базовите метали отново изпъкна никелът, който отчете 6-седмичен връх, след като от Филипините съобщиха, че 3/4 от мините в страната не отговарят на..

публикувано на 29.09.16 в 08:25

Предпазливо повишение на петролните цени след пореден спад на американските запаси на суров петрол

Петролът поскъпва предпазливо на пазарите на суровини, парирайки част от солидната обезценка през вчерашната търговия, тъй като Американският петролен институт (API) отчете пореден изненадващ спад на седмичните петролни запаси в САЩ. Инвеститорите обаче остават притеснени относно резултатите от днешната неофициална среща на ОПЕК, съмнявайки се, че ще..

публикувано на 28.09.16 в 12:15