Народната банка на Китай заяви в понеделник, че ще позволи на чуждестранните централни банки да търгуват на валутния пазар в страната, потвърждавайки по този начин направеното от китайския премиер Ли Къцян обещание на Световния икономически форум през миналата седмица.
В изявление на своя уебсайт Централната банка (PBoC) посочи, ще предостави достъп на глобалните централни банки да провеждат форуърдни, опционни и спот операции на вътрешния китайски междубанков валутен пазар.
PBoC добави, че няма да изисква от чуждестранните централни банки да заделят рискови резерви при търговията им на китайския валутен пазар - изискване, което се прилага само за местния банков бизнес. По-рано този месец Народната банка на Китай издаде нови правила, изискващи банките да купуват и да продават валутни форуърди, деноминирани в щатски долари на техни клиенти, но само след депозиране на 20% от техните продажби като рискови резерви.
Централната банка също така отбеляза, че през август финансовите институции в страната се продали по-голям размер чуждестранни валути, отколкото самата PBoC, в резултат главно на голямата ликвидност в чужда валута в банковата система на страната и поради голямо търсене от предприятия и физически лица.
Според данни, публикувани в понеделник, Народната банка на Китай и останалите финансови институции са продали през август рекордните 723,8 млрд. юана под формата на чуждестранна валута (продажби за около 113,56 млрд. щатски долара). По-рано този месец централната банка също така отчете рекорден спад с 93,9 млрд. долара на нейните валутни резерви. Тези данни сочат, че се запазва тенденцията на напускане на капитали от страната с оглед на забавящата се китайска икономика.
GBP/USD През последните три месеца двойката се търгува в рейнджа между 1,28 и 1,35 като на няколко пъти бяха атакувани въпросните нива, но не бяха преодолени. Сега е поредната атака, този път в посока надолу към подкрепата при 1,28. Подкрепа е рекордното дъно на 1,28, което засега спира спада. Пробив надолу лесно може да отиде до 1,20...
- Долара се стабилизира след данни от САЩ подкрепящи повишение на лихвите - Акциите от финансовия сектор под напрежение - Индекса на потребителските цени в Япония с шести пореден месец на спад - Фабричната активност в Китай се повиши незначително през септември Финалната оценка за БВП на САЩ през второто..
- Петролът се изстреля нагоре - Акциите на енергийните компании – начело на растежа на финансовите пазари - Доларовият индекс се понижи за четвърти пореден ден, но и йената пада ОПЕК прие предварително споразумение, според което ще намалее производството за първи път след осем години до нива между 32,5 и 33..
- Петролът се търгува около 45 долара за барел преди дискусиите днес в Алжир - Потребителското доверие в САЩ достигна най-високи стойности за последните девет години - Рали на долара след президентските дебати Иран отхвърли предложението да замрази сегашното си производство на нива от 3.6 милиона барела на ден и вместо това..
Мексиканското песо поскъпна рязко през днешната азиатска търговия, тъй като инвеститорите на финансовите пазари прецениха, че Хилари Клинтън се е представила по-добре от Доналд Тръмп на проведения в ранните часове на деня първи телевизионен президентски дебат в САЩ. Точно преди седмица мексиканската валута се обезцени до рекордни исторически дъна..