Доларът със спад въпреки силните данни за заетостта

·Доларът се понижи въпреки данните за заетостта и безработицата

· Китай очаква ръст между 6.5% и 7%

·Капиталовите пазари приключиха седмицата с ръст

Валутен пазар

Доларът отстъпи спрямо повечето основни валути въпреки силните данни за заетостта в неселскостопанския сектор на САЩ. За февруари новосъздадените работни места са 242 000. Предварителните прогнози на икономистите бяха за 198 000. Равнището на безработица се запази без промяна на 4.9%. Неприятно изненадаха данните за средното почасово заплащане, което на годишна база се понижава с 2.2 на сто. Очакванията на анализатори бяха да остане без промяна на нива от 2.5 на сто.

В резултат доларовият индекс, измерващ представянето на щатската валута спрямо кошницата от основни валути се понижи с 0.4% до 97.35 като в момента се намира в близост до 200- дневната пълзяща средна. Краткосрочна подкрепа има в зоната около 97.048.

Еврото успя да се възползва от слабостта на американската валута и се покачи с 0.36% до 1.0992. Ключова съпротива пред единната валута е 200- дневната плъзгаща се средна при 1.1047. Инвеститорите са в очакване на заседанието на ЕЦБ в четвъртък. Очакванията са, че институцията ще предприеме стимулиращи мерки.

Австралийският долар продължава със стабилното си представяне, след като преодоля 200- дневната средна. Австралийската валута поскъпна с 0.8 на сто, достигайки 0.7409.

Другите стокови валути се представиха доста добре. Новозеландският долар се търгуваше в близост до най-високите си нива от началото на годината. Двойката USD/CAD се понижи с 10% от средата на януари досега, като в момента се търгува в близост до 200- дневната плъзгаща се средна на нива около 1.3342, където ще трябва да намери някаква подкрепа.

Лихви

Дългосрочните американски облигации се покачиха след публикуването на данните за заетостта в неселскостопанския сектор на САЩ, като достигнаха 1.88.

Европейските книжа също се увеличиха като 10-годишните английски, френски и германски облигации поскъпнаха  съответно с 5.4, 4.3 и 6.8 базисни пункта.

Суровини

Златото остана стабилно въпреки силните данни за неселскостопанската заетост. Благородният метал се търгуваше на нива около 1264 долара за тройунция, което е над ключовото ниво от 1200.

Среброто се представи доста по-добре от златото след като успя да поскъпне с 2.4%.

Най-силно поскъпване сред благородните метали направи платината, която приключи с ръст от 3.5%, достигайки 983 долара за тройунция.

Петролът също бе на зелена територия. Черното злато поскъпна с над 4 на сто, търгувайки се на нива от 36 долара за барел. Сорт Брент се покачи с почти 5% до 39 долара.

Капиталови пазари

Фондовите пазари в САЩ и Европа успяха да приключат на зелена територия за трета поред седмица. В основата на положителното представяне е поскъпването при петрола както и разсейващите се страхове, свързани с появата на рецесия. В петък минният индекс успя да се изкачи до 4- месечен връх.

Ценните кнежа на Rio Tinto скочиха с 5.9%,тези на BHP Billiton с 9.1%, South32 с 4.4%, Anglo American с 11.1%,а Glencore се покачи с 11.9%.

В Азия погледите на инвеститорите са насочени към Китай, който по-рано обяви целта си за растеж от 6.5% - 7% за тази година.

Бул Тренд Трейдър




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10