· Доларът продължава с консолидацията си
· Фондовите пазари от двете страни на Атлантика с разнопосочни движения
· Златото с ново понижение
Валутен пазар
По време на вчерашната търговия консолидацията при долара продължи. Новозеландският долар се понижи спрямо зелените пари с 0.7 на сто след публикуваните данни за бизнес доверието в САЩ. Австралийският долар също поевтиня срещу долара, достигайки 0.7597.
Поевтиняването при петрола осигури добра подкрепа за долара срещу валутите на развиващите се пазари. USD/KRW успя да се повиши с 0.85% до 1156. USD/BRL нарасна с 2%.
USD/RUB намери добра подкрепа в зоната на 200- дневната пълзяща средна на 67.85. Ключова съпротива за двойката е нивото от 72.44.
Йената продължава със силното си представяне. Японската валута се покачи с 0.12 на сто, достигайки 111.20.
Доларовият индекс, измерващ представянето на зелените пари спрямо шестте основни валути, се понижи леко до 94.51 пункта.
Лихви
Доходността по 10-годишните облигации остана без промяна, движейки се в много тесни граници.
Суровини
Благородните метали записаха нова негативна сесия. Златото спадна с 0.44% до 1215 долара за тройунция. Въпреки това през последната седмица дългите позиции са се увеличили с 2.1%. Среброто и платината отчетоха спад съответно с 0.64% и 1.8%.
При основните метали представянето бе смесено. Никелът се представи най-добре. Медта пък завърши с понижение, падайки до 4520 долара за тон.
Петролът спадна до месечно дъно. Черното злато се търгуваше на нива около 35.50 долара за барел. Инвеститорите заеха мечи позиции и сега са в очакване на срещата на 17 април, когато водещите страни производителки на петрол ще се опитат да постигнат споразумение за контрол на предлагането.
Капиталови пазари
Фондовите пазари в Европа успяха да затворят на зелена територия. Водещите индекси отчетоха покачване с около 0.3%.
Отвъд океана, Уолстрийт приключи с понижение. Nasdaq поевтиня с 0.5%, а Dow Jones и S&P 500 записаха спад от 0.3%.
За първото тримесечие на годината от Тесла отчетоха намаляване на доставките под предварителните прогнози. От компанията заявиха, че основната причина се крие в недостиг на части през месеците януари и февруари. Въпреки това от компанията потвърдиха годишната си прогноза за доставка на 80 000-90 000 нови коли.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..