Руският петрол отстъпи от последните върхове, но трябва да остане стабилен

Снимка: ЕПА/БГНЕС

·  Рекордното ниво на добив от януари съвпадна с годишните дъна при уралския петрол

·  Съгласие за замразяване на добивите с ОПЕК би могло да даде свобода на Русия за инвестиции

·  Руската централна банка помогна за възстановяване ва вътрешното потребление

Поглеждайки назад нещата изглеждат любопитни. Добивът на руски петрол и газ достигна 10,9 млн. барела на ден през първото тримесечие на годината точно тогава, когато цената на черното злато падна до многогодишно дъно (уралския петрол се търгува на нива около 32 долара за барел). Всъщност постсъветския рекорден добив през януари съвпадна с достигнатото дъно при уралското черно злато на 28,75 долара.

Това по-скоро може да е случайност, отколкото преднамерено. Русия увеличи добивите до рекордни нива през първото тримесечие на 2016 заради подготовката на споразумението за замразяване на производството, което така и не се осъществи. Налице са и няколко нови петролни полета, които се появиха в грешното време, както и неспособността на руските петролни производители да ограничат добивите.

През последните няколко месеца добивите скочиха до нива от 10,8 млн. барела на ден. През месец май добивите на нефт и газов кондензат отчетоха ръст от 1,1 на сто на годишна база. Но на месечна се понижиха с 0,13 на сто до 10,82 млн. барела дневно.

Ако Русия иска да достигне целите си от 540 – 544 млн. тона, то тогава не трябва да надвишава 10,76-10,9 млн. барела на ден до края на годината.

Докато руските власти продължават координираните си действия с ОПЕК за замразяване на добивите, равнището на производството е вероятно да остане на нива близки до сегашните независимо от цената. Ако цената на петрола се повиши до 50-60 долара, това би осигурило на Русия възможност за по-големи инвестиции.

Износът на нефт (включително за Беларус и страните от ОНД) е намалял с 273 000 барела дневно през май в сравнение с април. Има месечно увеличение на доставките до руските рафинерии, но те са все още ниски в сравнение с миналата година.

В последния си доклад за икономическите тенденции, Руската централна банка съобщава, че потреблението на петрол в страната расте. Въпреки намаляването на обема на рециклиране, търсенето на петролни продукти се е увеличило с 5%.

Според централната банка това търсене на петролни продукти може да доведе до повишаване на  глобалното търсене на петрол. От институцията оценяват търсенето на вътрешния пазар на петролни продукти на малко над 5,4 млн. барела дневно към март 2016.

На фирмено ниво има малко промени от гледна точка на победители и победени в борбата за добив на петрол. Novatek, Bashneft и GazpromNeft продължават да водят при добивите докато Lukoil и Rosneft продължават със спада от миналата година.

Добрите новини са че продукцията на Rosneft изглежда е спряла с падането на месечна база, задържайки се на нива от 4 млн. барела.

Бул Тренд Трейдър


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Покачването на петрола избледня

Златото и вчера падна, но днес започна да расте, тъй като инвеститорите търсят сигурност при опасенията за Дойчебанк. Търговията е в тесни граници като основна подкрепа е 100-дневната пълзяща средна при 1310 долара, докато съпротивя е низходящата трендлиния след върха от юли, която трябва да бъде пробита, за да може да има покачвания...

публикувано на 30.09.16 в 08:14

Петролът леко отстъпва след вчерашния скок

Черното злато леко отстъпва днес, като инвеститорите подложиха на съмнение това дали постигнатото споразумение за намаляване на добивите от ОПЕК ще бъде обвързващо. Вчера цените скочиха с 6% в резултат на новината, че държавите от ОПЕК са стигнали до първото намаляване на производството от осем години насам. Петролните министри..

публикувано на 29.09.16 в 14:24

ОПЕК се съгласи с необходимостта да намали петролното си производство

Организацията на страните-износителки на петрол обяви, че нейните членове са постигнали съгласие, че те трябва намалят производството на суров петрол, за да ограничат свърхпредлагането на ценната суровина в световен план. Изненадващото решение на 14-членния картел доведе до солиден ръст на петролните цени с близо 6%, въпреки че редица..

публикувано на 29.09.16 в 10:37

Златото пада, среброто расте

Златото продължи да пада, докато среброто се покачи. Основна подкрепа при жълтия метал е 100-дневната пълзяща средна при 1310 долара. Под 1300 долара има разположени много стоп ордери. При базовите метали отново изпъкна никелът, който отчете 6-седмичен връх, след като от Филипините съобщиха, че 3/4 от мините в страната не отговарят на..

публикувано на 29.09.16 в 08:25

Предпазливо повишение на петролните цени след пореден спад на американските запаси на суров петрол

Петролът поскъпва предпазливо на пазарите на суровини, парирайки част от солидната обезценка през вчерашната търговия, тъй като Американският петролен институт (API) отчете пореден изненадващ спад на седмичните петролни запаси в САЩ. Инвеститорите обаче остават притеснени относно резултатите от днешната неофициална среща на ОПЕК, съмнявайки се, че ще..

публикувано на 28.09.16 в 12:15