· Доларът поскъпна спрямо повечето основни валути
· Златото достигна 3- седмичен връх
· Фондовите пазари в САЩ и Европа се оцветиха в червено
Валутни пазари
Еврото се понижи, след като в свое изявление от Брюксел, Марио Драги заяви, че “Европа ще плати скъпо заради липсата на реформи”. Според председателят на ЕЦБ, правителствата на страните от Еврозоната трябва да наблегнат върху реформите, за да се осигури по-доброто бъдеще на валутния съюз, както и да се избегнат дълготрайни икономически вреди.
В същото време доларът успя да възстанови част от загубените си позиции. Щатската валута получи подкрепа от публикуваните данни за помощите за безработни. За седмицата до 04 юни подадените молби са 264 000. Предварителните прогнози на икономистите бяха за 270 000.
Доларовият индекс, измерващ представянето на зелените пари спрямо еврото, йената и още четири валути се покачи с 0.5 на сто до 94.049 пункта.
Японската йена поскъпна с 1.2% спрямо еврото, достигайки 120.35. Това е най-високото ниво от април 2013 година. Японската валута се търгуваше на нива от 106.90 спрямо долара.
Новозеландският долар продължи с доброто си представяне, достигайки 0.7148.
Лихви
10- годишните облигации на Германия и Великобритания достигнаха рекордно ниски нива. Германските дългови книжа се понижиха до 0.024%, докато тези на Великобритания спаднаха до1.222%.
Суровини
Златото поскъпна до 3- седмичен връх, подкрепено от поевтиняването при акциите. Благородният метал поскъпна с 0.6 на сто до 1269.66 долара за тройунция, което е най-високото ниво от 18 май. Американските фючърси със срок на доставка през август се търгуваха на нива от 1 272.70.
Среброто нарасна с 1.8% до 17.33 долара, след като в сряда реализира ръст от 4% - най-доброто представяне от 19 април насам.
Платината поевтиня с 0.2% до 1 003.18 долара за тройунция. Паладият също се понижи с 0.2 на сто, достигайки 558.75 долара.
Капиталови пазари
Фондовите пазари от двете страни на океана завършиха сесията на червено.
На Уолстрийт това бе първи спад от три дни насам. Акциите на енергийните компании също се понижиха, притиснати от спада в цената на черното злато, което поевтиня до 50.45 долара за барел.
Четвъртък бе петият пореден ден, в който повече от 200 компании от NYSE достигнаха 52- седмичен връх. За последно това бе станало през януари 2015 година.
При индексите Dow Jones спадна с 0.11% до 17 985.19, S&P 500загуби 0.17%, поевтинявайки до 2 115.48, а технологичният индекс Nasdaqсе понижи с 0.32%, достигайки 4 958.62.
Изтъргуваният дневен обем акции е в размер на 6.1 млрд. при среден обем от 6.8 млрд. за последните 20 дни.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..