· Швейцарският франк достигна 8- седмичен максимум спрямо еврото
· Златото поскъпна до 3- седмичен връх
· Петролът спадна под 49 долара за барел
Валутни пазари
Швейцарският франк и йената се повишиха в края на миналата седмица, подкрепени от несигурността около наближаващия референдум във Великобритания на 23 юни. Едно от последните проучвания показва, че лагера на поддръжниците на напускането на страната водят пред тези, които са за оставането на Великобритания в ЕС.
Швейцарският франк достигна 8- седмичен връх срещу еврото, поскъпвайки до 1.0845. Спрямо долара швейцарската валута се търгуваше на нива от 0.9632, задържайки 5- седмичния си връх.
Йената бе другата валута убежище, която поскъпна. Японската валута се повиши спрямо долара до 105.77. Срещу еврото достигна 120.09 за пръв път от април 2013 година.
Опасенията, свързани с излизането на Великобритания от ЕС потопиха паунда до 7- седмично дъно на 1.4180.
Доларът се повиши в края на миналата седмица, след като получи подкрепа от положителните данни за молбите за помощи за безработни. Тази седмица вниманието на инвеститорите ще бъде насочено към заседанието на Федералния резерв, което ще се проведе на 14 и 15 юни. Очакванията са централната банка да запази монетарната политика непроменена.
Доларовият индекс, показващ представянето на зелените пари спрямо кошница от шест основни валути нарасна с 0.6 на сто до 94.558 пункта.
Суровини
Златото удари 3- седмичен връх. Това е втора поредна седмица на ръст за благородния метал. Спот цената достигна 1277.70 долара за тройунция – най-високото ниво от 18 май. Американските фючърси със срок на доставка през месец август се търгуваха на нива от 1275.90 долара.
Златото е особено чувствително към повишаването на лихвените нива. На заседанието през тази седмица не се очаква Фед да предприеме повишаване на лихвените проценти. А това осигурява допълнителна подкрепа за благородния метал.
SPDR Gold Trust, който е най-големият борсово търгуван фонд за злато в света е увеличил запасите си с 0.7% до 887.38 тона. Това е най-високото равнище от октомври 2013 година.
Среброто също поскъпна до 3- седмичен връх. Металът достигна 17.37 долара за тройунция.
Платината спадна с 0.7 на сто до 991.40 долара. Паладият се представи най-слабо сред благородните метали, след като загуби 2.8 на сто от стойността си, поевтинявайки до 542.50 долара.
Капиталови пазари
Уолстрийт се оцвети в червено в края на седмицата след понижението при цената на петрола както и от лошото представяне на банковите акции. Несигурността около референдума във Великобритания пък доведе до спад на паунда спрямо долара. Според икономисти евентуалното излизане на страната от ЕС може да има сериозни последици за глобалната икономика.
Тази седмица вниманието на инвеститорите е насочено към заседанието на Фед. Очакванията на пазарите са централната банка да остави лихвените нива непроменени.
При акциите най-губещи бяха книжата на петролните и минните компании.
Dow Jones затвори с 0.67% понижение до 17 865 пункта, S&P500загуби 0.92%, отстъпвайки до 2 096, а Nasdaqпоевтиня с 1.29% до 4 894 пункта.
S&P 500 завърши седмицата с 0.1% спад докато Nasdaq загуби 1%. Dow Jonesзавърши на положителна територия, поскъпвайки с 0.3%.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..