Какво е влиянието на Brexit върху пазара на облигации?

Снимка: БТА

В четвъртък британските граждани гласуваха за напускане на ЕС, след като бяха членове на съюза в продължение на 43 години. Пазарите бяха убедени, че британските избиратели ще изберат да останат в Общността по икономически причини. Но антиевропейските настроения в северната част на Англия, както и на други места извън Лондон се оказаха прекалено силни. Гласоподавателите изразиха своето безпокойство за ефектите от глобализацията, емиграцията както и регулацията на индустрията. Премиерът Дейвид Камерън вече си подаде оставката. След като бъде задействан член 50 от Лисабонския договор страната ще има на разположение две години, за да напусне съюза и да уточни бъдещите търговски споразумения с ЕС. Ето и някои аспекти, свързани с пазарите и излизането на Великобритания от съюза:

- Напускането на Великобритания ще се отрази върху пазара на облигации. Доходността по 10- годишните дългови книжа в САЩ отбеляза най-ниското ниво от 2012 година насам. 30- годишните облигации пък спаднаха до 2.37%. Пазарът вероятно ще намали очакванията си за повишаване на лихвите по федералните фондове до края на тази година.

- Избягването на риска насочва инвеститорите към германските и японските облигации, които успяха да се покачат. Доходността по тях се движи обратнопропорционално на цената, настъпвайки на негативна територия при 10- годишните книжа. В същото време спредовете на облигациите на страни като Испания и Португалия се разширяват поради опасенията, че някоя от тези страни може да последва Обединеното кралство.

- Кредитните спредове в САЩ по всяка вероятност ще се увеличат. Рязкото покачване на щатската валута оказва натиск върху цените на суровините. В същото време финансовият сектор във Великобритания е силно засегнат, тъй като има значителен принос към британския БВП. Някои британски банки може да вземат решение да напуснат страната, премествайки се в страна член на ЕС.

-Напускането на Великобритания е малко вероятно да доведе до финансова криза, подобна на тази от 2008 година, когато фалира инвестиционната банка "Леман Брадърс". За разлика от тогава сега банките са добре капитализирани, а централните банки осигуряват достатъчно ликвидност. Излизането на Обединеното кралство от ЕС обаче ще се отрази негативно на световната икономика. Световната търговия се е увеличила с по-малко от 3 на сто за последната година. Напускането на страната поставя пречки пред свободното движение на хора, стоки и капитали. А това от своя страна може да забави темпа на нарастване на световната икономика.

Какво трябва да знаят инвеститорите?

В ситуации като тази е важно държането на качествени облигации в инвестиционният портфейл. Могат да възникнат неочаквани събития, а притежаването на добри облигации осигурява стабилност на портфейла при възходи или спадове на фондовите пазари.

Бул Тренд Трейдър


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10