Лидерите на ЕС се събират без Великобритания за да преосмислят бъдещето на ЕС след Брекзит

Снимка: БГНЕС
Лидерите на ЕС се събраха в Брюксел тази сутрин за първи път без британски представител, за да преосмислят бъдещето на своя съюз и да го предпазят от разпадане след безпрецедентното гласуване на британците да го напуснат, предаде "Асошиейтед прес". Британският премиер Дейвид Камерън напусна Брюксел късно снощи без да представи ясен план как да стане "разводът" на Лондон с ЕС. Той отхвърли натиска от страна на повечето евролидери за бърз Брекзит, натоварвайки със сложните преговори за раздялата своя наследник.

В Брюксел обаче пристигна първата министърка на Шотландия Никола Стърджън, която се стреми да сондира след евролидерите шансовете за оставане на Шотландия в ЕС като независима структура. Тя не е поканена на срещата на върха, но има планирани днес срещи с председателя на Европарламента Мартин Шулц и на Еврокомисията Жан-Клод Юнкер. В референдума голямо мнозинство от шотландските избиратели се изказаха за оставане в ЕС, за разлика от англичаните.

На фона на неяснотата на британското бъдеще в Европа 27-те останали държавни и правителствени ръководители, събрали се на срещата на върха в Брюксел, днес ще умуват как ще изглежда Европейският съюз без Великобритания. Всички те, изглежда, са съгласни, че нещо трябва да се промени след напускането на Великобритания, но имат различни мнения как трябва да стане това.

27-те приемат, че трябва да се даде малко време на Обединеното кралство да подготви формално процедурата по "развода", но дадоха да се разбере, че не желаят да чакат месеци. Председателят на Европейския съвет Доналд Туск заяви на снощната делова вечеря на лидерите, че "е необходимо малко време, за да се уталожат страстите, но не можем да размишляваме месеци наред".

Разногласията между страните основателки и новите членки от Изтока заплашват да усложнят всякакви смели планове за дълбоки промени в ЕС на заседанието тази сутрин, отбелязва Асошиейтед прес. Според белгийския премиер Шарл Мишел европейците са разочаровани от Европейския проект в този му вид. "Ние трябва да покажем, че Европа носи реална принадена стойност, която може да бъде почувствана от нашите граждани", посочи той.
Холандският премиер Марк Рюте изрази мнението, че "не само британците имат съмнения относно европейското сътрудничество. Скептицизъм има и в много други страни от ЕС".

Според президентката на Литва Далия Грибаускайте Европа трябва да се събуди и да започне да се вслушва в своите граждани по въпроси като имиграцията и икономическия ръст след безпрецедентното британско решение за напускане. А според премиера на Люксембург Ксавие Бетел е много важно на сегашната среща да се демонстрира единство.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!