Изминалата седмица бе успешна за златото. Благородният метал успя да поскъпне, повлиян от незадоволителните фундаментални данни. Намаляването на поръчките на стоки за дълготрайна употреба, увеличаването на търговския дефицит както и повишаването на нивото на безработица в САЩ подкрепиха възходящото движение на метала.
По-нататъшното повишение в цената на благородния метал е свързана със страховете около фондовете за недвижими имоти във Великобритания, които предприемат решителни мерки, за да избегнат негативните последици от излизането на страната от ЕС.
В момента златото се търгува под ключовата съпротива от 1400 долара. Серията от незадоволителни данни, които дойдоха от САЩ както и ситуацията около Великобритания може да накарат благородния метал да тества нивото при 1400.
Поглеждайки към техническия анализ можем да видим, че бичата тенденция показва леки признаци на забавяне. Два технически индикатора – Stochastics и RSI се намират в свръхкупено състояние, което поставя под съмнение устойчивостта на възходящото движение.
Противно на това дневните пълзящи средни както и Parabolic SAR показват, че бичото движение е в ход и няма индикации за обрат.
В крайна сметка възходящото трендово движение може да достигне нива, които не са достигани от 2013 година. Дали това ще се случи зависи от страха и несигурността на финансовите пазари. Излизането на Великобритания от ЕС внася голям риск и несигурност на пазарите, а това е един от факторите, които могат да доведат до продължаване на стабилното представяне на златото.
Към настоящия момент VIX индексът, който измерва волатилността на пазарите проявява тенденция към понижение. А това от своя страна е предпоставка за ограничаване на ръста на златото.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..