Английската централна банка трябва да представи "мускулест" пакет от стимулиращи политики на заседанието си през следващия месец, за да защити работните места и да подкрепи икономиката на Великобритания след решението на британските избиратели за излизане на страната от Европейския съюз, смята главния икономист на Централната банка Андрю Халдейн.
В реч, публикувана от Централната банка в петък, Халдейн отбеляза, че резултатът от референдума на 23-ти юни е създал "мъгла от несигурност" по отношение на перспективите пред икономиката, която вероятно ще натежи съществено върху вътрешните разходи както на компаниите, така и на домакинства в обозримо бъдеще.
Той също така каза, че е прекалено рано да се направят солидни заключения относно точния път на развитие на британската икономика през следващите месеци и години, но вероятно ще има забавяне, тъй като решенията за разходите – особено големите инвестиционни решения от страна на компаниите, ще бъдат отложени. Доверието на домакинствата и на жилищния пазар вече понасят големи загуби, допълни той.
По мое лично мнение, това означава, че вероятно е необходимо съществено облекчаване на паричната политика, тъй като една част от колективния политически отговор има за цел да подпомогне предотвратяването на по-голям спад в икономиката и работните места, посочи Андрю Халдейн.
Предвид мащаба на необходимата защита, вероятно ще бъде необходим пакет от взаимно-допълващи се стимулиращи и облекчаващи парични политики. И ако искаме този политически отговор да подкрепи доверието и бъдещите очаквания, той трябва да бъде както своевременен, така и "мускулест" (много силен). Под своевременен, разбирам още следващия месец, посочи главният икономисти на АЦБ.
Изказването на Андрю Халдейн ограничи поскъпването на британската лира, което беше факт след вчерашното изненадващо за мнозина решение на АЦБ да остави без промяна основния лихвен процент на ниво от 0,5%, тъй като банката отложи решението за стимулиращи икономиката политики за следващото заседание в началото на август (на 4-ти август).
Сега британската лира се търгува обратно под 1,3400 долара, след като по-рано днес поскъпна за кратко до двуседмичен връх около 1,3480 нивото. Еврото се търгува около 0,8325 паунда, отскачайки от вчерашно двуседмично дъно около 0,8248 нивото.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..