Потребителските разходи в САЩ нараснаха през юли с добро темпо за четвърти пореден месец, което е нов знак за подобрение на един от ключовите източници за икономически растеж на водещата световна икономика.
Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано през юли с 0,4% спрямо юни, когато те отбелязаха повишение с 0,3% (възходяща ревизия на предходни данни за нарастване с 0,2%), показват данни на Търговския департамент.
В същото време потребителските разходи, които измерват обема на покупки от автомобили до дрехи, и от разходите за здравеопазване до тези за отопление, нараснаха за четвърти пореден месец, този път с 0,3%, съвпадайки с прогнозите и след растеж с 0,5% през юни (възходяща ревизия от повишение с 0,4%).
Трябва да се има предвид, че потребителските разходи формират повече от две трети от икономиката на САЩ, като тяхното добро повишение за четвърти пореден месец потвърждава за наличието на солиден ръст на разходите на домакинствата въпреки доста анемичния растеж на БВП през първите две тримесечия на годината.
Търговският департамент отчете известно увеличаване на спестовността на американците през юли до 5,7% от 5,5% през юни, задържайки обаче под тригодишният връх от 6,0%, достигнат през април.
В същото време ценовият индекс на личните потребителски разходи (т.нар. PCE индекс) остана без промяна на месечна база (0,0%) и нарасна на годишна база с едва 0,8% (най-слаб растеж от март насам) след повишение с 0,9% през юни, съвпадайки с прогнозите на финансовите пазари.
Основният ценови индекс (основният PCE индекс, изключвайки волатилните цени на храни и енергия), който се следи внимателно от Фед като мерило за инфлацията, се повиши очаквано през юли с 0,1% на месечна база след аналогично нарастване през юни. На годишна база основният PCE индекс се повиши за пети пореден месец с 1,6% при прогноза за по-скромен растеж с 1,5%, но продължава да задържа под целевото инфлационно ниво на Федералния резерв от 2 процентни пункта.
Златото и вчера падна, но днес започна да расте, тъй като инвеститорите търсят сигурност при опасенията за Дойчебанк. Търговията е в тесни граници като основна подкрепа е 100-дневната пълзяща средна при 1310 долара, докато съпротивя е низходящата трендлиния след върха от юли, която трябва да бъде пробита, за да може да има покачвания...
Черното злато леко отстъпва днес, като инвеститорите подложиха на съмнение това дали постигнатото споразумение за намаляване на добивите от ОПЕК ще бъде обвързващо. Вчера цените скочиха с 6% в резултат на новината, че държавите от ОПЕК са стигнали до първото намаляване на производството от осем години насам. Петролните министри..
Организацията на страните-износителки на петрол обяви, че нейните членове са постигнали съгласие, че те трябва намалят производството на суров петрол, за да ограничат свърхпредлагането на ценната суровина в световен план. Изненадващото решение на 14-членния картел доведе до солиден ръст на петролните цени с близо 6%, въпреки че редица..
Златото продължи да пада, докато среброто се покачи. Основна подкрепа при жълтия метал е 100-дневната пълзяща средна при 1310 долара. Под 1300 долара има разположени много стоп ордери. При базовите метали отново изпъкна никелът, който отчете 6-седмичен връх, след като от Филипините съобщиха, че 3/4 от мините в страната не отговарят на..
Петролът поскъпва предпазливо на пазарите на суровини, парирайки част от солидната обезценка през вчерашната търговия, тъй като Американският петролен институт (API) отчете пореден изненадващ спад на седмичните петролни запаси в САЩ. Инвеститорите обаче остават притеснени относно резултатите от днешната неофициална среща на ОПЕК, съмнявайки се, че ще..