Няколко фактора са срещу попадането на Дойчебанк в сериозен стрес, но само един единствен има значение. Канцлерът Ангела Меркел трябва или да е смела, или глупава, за да остави най-голямата германска банка да фалира.
Пазарната капитализация на Дойчебанк спадна под 14.5 милиарда евро на 26 септември след съобщение в германското списание „Фокус“, че Меркел е отхвърлила възможността да помогне на главния изпълнителен директор Джон Крейн в диспута му с американските власти или да финансира Дойчебанк, за да излезе от кризата. Акциите на банката загубиха 1/5 от стойността си след потвърждението на 15 септември, че министерството на правосъдието в САЩ е предложило разрешение на проблема с ипотечните книжа, ако Дойчебанк заплати 14 милиарда долара.
Банката има повече от една предпазна възглавница. От декември тя има достатъчно ликвидни активи, за да покрие нетни парични изтичания за стрес период от 30 дни и после за още известно време. От тогава насам Дойчебанк е и увеличила тези резерви. Тя също така има 10 милиарда евро от хибридни дългове, които могат да бъдат превърнати в капитал, ако има спад под минимумите, които изискват регулаторите.
Пазарите не обръщат особено внимание на евентуални последващи ефекти върху други банки. Въпреки това германската Норддойчеландесбанк замрази пускането на облигации на 26 септември, като се позова на несигурността при инвеститорите.
Лошият вариант е, ако огромни глоби принудят Дойчебанк да търси капитал до 2018-а, за да посрещне регулаторните минимуми и ако желаещи акционери не могат да бъдат намерени. Ако това се случи, Дойчебанк може да стане обект на европейските правила, които изискват от определени инвеститори принудително събиране на капитал. Проблемът е, че тези правила са наполовина изпитани. Те са били използвани върху вътрешно фокусирани европейски бизнеси, а Дойчебанк определено не е такъв.
Относително слабата реакция загатва, че американските законодатели няма да прекалят и да наложат огромни глоби или ако продължат напред, то германското правителство може би ще намери начин да подпомогне Дойчебанк. И двете са възможни. Дойчебанк наскоро беше определена от МВФ като систематично най-рисковата институция в света. Берлин няма причини да тества дали е вярно това определение.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..