Проучване от този месец за предстоящите избори "2 в 1"

Юлий Павлов: Значителна е разликата между първия и втория и за НС, и за президент

Юлий Павлов
Снимка: БГНЕС

Шест формации ще влязат в следващото Народно събрание, а шанс има и седма, според последното проучване на Центъра за анализи и маркетинг (ЦАМ).

Директорът му Юлий Павлов обяви данните пред Радио София.
За парламента според социологическите анкети 24,2% биха гласували за ГЕРБ-СДС, 15,8% - за „БСП за България, а 12,8% - за „Продължаваме промяната“. На „Има такъв народ“ биха се доверили 11,7%, на ДПС – 11%, а за „Демократична България“ – 10,3%. Малко под 4-процентовата бариера остават „Изправи се БГ! Ние идваме!“.

Разликата между първата и втората партия е голяма и това не се дължи на покачване електората на ГЕРБ, колкото на сриването на ИТН, коментира Павлов. Очертаващата се тенденция подсказва, че „Продължаваме промяната“ може да стане дори втора.

За да бъде избран президент още на първия тур, трябва да са гласували над 3 350 000 души – нещо, което е почти непостижимо.

Румен Радев събира около 49%, но ще има голямо разпиляване на гласове около малките партии, смята Павлов.

Според проучването за проф. Анастас Герджиков биха гласували 22,3%, за Лозан Панов – 7,5%, за Мустафа Карадайъ – 9,1%.

Избирателната активност, заявена от анкетираните е малко над 50 процента.

Проучването е проведено в периода 6 – 10 октомври, а в него са участвали 812 пълнолетни граждани, имащи право на глас. Финансирано е от ЦАМ и от сдружение „Правосъдие за всеки“.

Центърът изследва редовно отношението на хората към ваксинирането срещу Covid-19, но положението остава трагично, коментира социологът. Все още около 40 на сто от хората не заявяват желание да се ваксинират, а 15% биха поизчакали.

Чуйте разговора с Юлий Павлов.

Парламентарните диспути по Радио София може да слушате на 4 и на 11 ноември, а за президент – на 28 октомври и на 9 ноември – всички от 14:00 часа.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иван Стамболов-Сула

Иван Стамболов: Балотаж с партиите в НС ще осигури по-спокойно управление на победителя

При нашите условия и обстоятелства, след толкова избори за последните години и почти еднаквия резултат – фрагментиран български парламент, може би трябва да се провежда балотаж с партиите, минали 4-процентния праг за Народно събрание, за да може победителят да управлява спокойно. Това предложение изложи пред БНР-Радио София коментаторът..

публикувано на 11.06.24 в 10:22

При обработени 100% протоколи: ГЕРБ-СДС - 24,7%, ДПС - 17,07%, ПП-ДБ - 14,33%

До края на деня всички 31 Районни избирателни комисии трябва да предадат в ЦИК протоколите от гласуването в неделя за повторна проверка. След отстраняване на така наречените несъответствия ЦИК ще обяви в сряда окончателните резултатите от вота за българските представители в Европейският парламент - като проценти и разпределени мандати, а в четвъртък и..

публикувано на 11.06.24 в 07:39

При обработени 97,03% протоколи: 7 партии в новото НС

Седем политически партии и коалиции ще влязат в 50-ото Народно събрание, показват междинни данни на Централната избирателна комисия при обработени 97,03% от секционните избирателни протоколи. Това са ГЕРБ-СДС, ДПС, ПП-ДБ, "Възраждане", "БСП за България", ИТН и ПП "Величие". Коалицията ГЕРБ-СДС е първа политическа сила в проведените..

публикувано на 10.06.24 в 19:07
Христо Иванов

Христо Иванов подава оставка като лидер на "Да, България"

Христо Иванов съобщи на брифинг днес, че подава оставка като лидер на "Да, България": "Считаме, че този резултат за партиите от нашата коалиция "Продължаваме промяната – Демократична България" изисква сам по себе си поемането на лидерска отговорност, поради което аз си подадох оставката и колегите подкрепиха това решение". При обработени..

публикувано на 10.06.24 в 14:46

Екзитпол: Шестима български евродепутати в групата на ЕНП

6 места ще има България в политическата група на Европейската народна партия в Европарламента, сочи оповестеният екзитпол за страната ни. По всяка вероятност 5 от тях ще са на ГЕРБ-СДС и 1 на ДБ.  Веднага след това идват евродепутатите ни в  "Обнови Европа" - 5 на брой, от които 3-ма от ДПС и 2-ма от ПП. Двама български евродепутати ще..

публикувано на 09.06.24 в 20:54

Мая Падешка от Неапол: Хубавото е, че и много български туристи идват да гласуват

Изборният ден на сънародниците ни в Неапол върви спокойно. Още с отварянето на секцията е имало желаещи да гласуват . " В момента работим на пълни обороти " - каза за Радио България Мая Падешка. Тя е член на секционната избирателна комисия, която се намира в сградата на Българското консулство в Неапол. "Има хора, които..

публикувано на 09.06.24 в 15:40

90 на сто от хората гласуват с хартиени бюлетини

Когато машините бяха нещо ново в изборния ден, много хора от любопитство пробваха. Днес обаче 90 на сто гласуват с бюлетини. Това съобщи пред БНР-Радио София Ралица Костова – председател на 26-а СИК в 15-о средно училище в столичния квартал "Надежда 2".“ Изборите там текат нормално, без проблеми. До 10 часа са гласували около 50 души -..

публикувано на 09.06.24 в 10:58
Яница Петкова

Яница Петкова: Избирателната активност ще даде много отговори

Очакваната избирателна активност на изборите на 9 юни е 40,2% и е съизмерима с предишните избори за Народно събрание. В сравнение с началото на предизборната кампания няма драстично разместване на партиите като възможност да участват в българския парламент и като численост на своите представители. Това показват електоралните нагласи според..

публикувано на 07.06.24 в 16:16

Повишено внимание в изборния ден!

За какво да внимаваме в изборния ден - схеми, измами, сигнали, машини, проблемни секции и райони? Къде са проблемите в избирателните секции? Подробности разказа Марио Русинов от Обединение за честни избори .       "Има много богата палитра от различни видове изборни нарушения и измами . Това, което бих препоръчал да следите най-вече са следните..

публикувано на 06.06.24 в 17:52

Организации настояват евродепутатите да бъдат "в ритъма на гражданското общество"

Евродепутатите трябва се ангажират и да бъдат проактивни в осъществяването на редовен и конструктивен диалог с гражданските организации ; веднъж годишно да осъществяват национална среща, на която да информират какъв е напредъкът в усилията им по темите, касаещи гражданското общество; да участват и подкрепят срещи, дискусии, инициативи и..

публикувано на 31.05.24 в 16:47