ДПС е от системните партии по време на целия преход, които изградиха този модел на властови взаимоотношения между отделните партии и между партиите и държавата. Това обясни пред БНР политологът Георги Киряков.
Електронното заявление от 00.05 часа на 2 септември осигури на коалицията около Делян Пеевски - "Движение за права и свободи - Ново начало" участие в предсрочните парламентарни избори. От крилото на Ахмед Доган също увериха, че ще участват във вота на 27-ми октомври. Съпредседателят Джевдет Чакъров заяви, че с решението на Върховния административен съд ЦИК да бъде задължена да регистрира "ДПС - Ново начало" са нарушени всякакви правни норми.
"Противоречащото на редица правни норми решение на ВАС е ярък символ на разпада на държавността. Точно както преди 40 години тоталитарната власт открадна имената на българските турци и мюсюлмани с намерение да открадне тяхната идентичност. Не успяха. И сега няма да се успее".
"Господин Пеевски беше част от тази тоталитарна машина, създадена и поддържана от ДПС и от същите тези хора, които сега говорят за инструментите на властта и за това, че един човек се възпозва от тях. Малко е странно, че загубилото крило в ДПС използва тази реторика", обясни Киряков в предаването "Преди всички".
ДПС е партия, която много активно работи сред своите гласоподаватели, отбеляза политологът.
"До степен в тези региони понякога хората да бъдат притискани да гласуват за Движението.
През годините са се създавали много политически проекти, които са се опитвали до откъснат някаква част от този електорат и са успявали. Последният такъв голям проект беше на Лютви Местан. Той успя да събере около 100 хиляди гласа. Опити да се влезе в тези региони бяха правени и от ГЕРБ. Те също успяха. Има хора, които не харесват политиката, която се опитва да прокарва ДПС в тези региони".
Съществува възможност ДПС на Доган да претърпи сериозен електорален срив, обобщи той, но посочи, че е малко вероятно недоволните да гласуват за кръга около Пеевски.
"Единият вариант е да има отлив към други партии. Другият е да не излязат за гласуват.
Важно е и как ще реагират българските изселници в Турция. Ако ДПС на Доган не успее да ги мобилизира, това също ще се отрази на резултата. ДПС на Пеевски не може да влезе в това състезание".
Киряков отбеляза, че е важна ролята на избирателните комисии, "където все още има опасения, че влянието на няколко фигури, включително на ЦИК, може да окаже влияние върху крайния резултат".
Той коментира и трусовете в БСП.
"БСП е другата системна партия, която има съществена роля в създаването на настоящия модел на разпределение на властови ресурс. През годините загуби много от потенциала си и върви по пътя, по който вървеше СДС – към своя заник и до отваряне на възможност за създаване на нормална лява партия. Ще има вакуум в лявото пространство".
Новото ляво обединение не е ново, смята още Киряков.
"Опитват се да задържат някакъв електорат, през който да продължат да реализират собствените си политически и властови проекти и намерения.
Докато има електорат, който е настроен носталгично към някакво въображаемо минало, малко вероятно е БСП да остане извън парламента. Но е малко вероятно и този електорат да припознае новото ляво като свой политически представител. Борбата за марката "БСП" вероятно няма да приключи с тези избори, а едва тогава, когато БСП не прескочи 4% бариера".
Киряков коментира и случващото се в ПП-ДБ.
"Проблемът не е до реденето на листите, а до подреждането на първите хора в тях, които е трудно да бъдат изместени. Това означава, че те нямат очакването, че на много места ще успеят да спечелят втори и трети мандат. Не очакват прилив, а очакват отлив на още гласове. Казват, че ще се борят за повече гласове, но с поведението си показват, че очакват по-малко".
Политологът анализира също ситуацията в ГЕРБ и опита на Борисов да подаде ръка на всички, с изключение на "Възраждане".
"Борисов показва политическа и идеологическа всеядност. Разтварянето на идеологическото ветрило до край обезличава партията дори пред избирателите й".
Потенциалът да се тръгне към следващи предсрочни избори е много по-голям, отколкото да се състави кабинет, прогнозира още политологът.
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
В рубриката "Темите на деня" социологът Милена Якимова изразява тревога, че политическата атмосфера е станала твърде поляризирана и радикализирана. Тя отбелязва, че има фигури в политиката и медийното пространство, които съзнателно пренебрегват истината и се утвърждават чрез демонстративно пренебрежение към нея. Тя дава пример за този модел в..
Коалицията с 8 партии ще е по-лесна и възможна, отколкото с 9. Ако се сформира правителство , то със сигурност ще бъде лидирано от ГЕРБ и няма да е устойчиво и трайно. Ще бъде по подобие на сглобката и няма да произведе адекватни и важни решения за България Това коментира пред БНР-Радио София политологът Слави Василев . Уважението..
Политическите антагонизми приключиха с обявяване на резултатите. Видяхме разделенията. Време е да си дадем равносметка, да преустановим политическото героизиране и сочене на врага и да се види как може да се работи за правителство. Конструирането на мнозинството не е само математика . Това коментира пред БНР-Радио София..
България покрива политическите индикатори за честност на изборите, има известен проблем в администрирането . Това заяви пред БНР Даниел Стефанов, експерт по изборни процеси и преподавател НБУ. Протоколите от вота отиват в ЦИК за повторна проверка Окончателно: 8 партии влизат 51-вото НС при 100% обработени протоколи "Не знам..
Кризата в културата е по-ужасяваща от политическата криза. Това каза пред БНР Лилия Абаджиева, театрален режисьор и уточни: "Да, те са в зависимост една от друга, но по- големият проблем на нашите политици и на нас, гражданите на тази държава, е, че не мислим в перспектива ". По думите ѝ живеем в една криворазбрана демокрация и подчерта, че..
Очакването на проект на президента е като викане на неволята . Това каза пред БНР политологът Атанас Радев и добави: "В общественото пространство започва много се тръби, че чакаме 2025 - 20226 г. да слезе президентът Румен Радев, че той ще оправи нещата. Това някак си е викане на неволята. Коалиционната култура няма да се оправи, когато се появи..
Време е за нови лица в БСП, не задължително млади и те не трябва да се противопоставят на другите, които са вече познати. Това каза пред БНР Антон Кутев, бивш депутат от БСП и говорител на служебните кабинети на Стефан Янев и Гълъб Донев. "Грешката на Корнелия Нинова беше, че тя отстраняваше тези, които ѝ пречат. Но с това отстраняване тя..
Единственият вариант за правителство, което да има някакъв обществен авторитет и у нас, и в чужбина, както и някакъв кредит на доверие, е с участието на първите две политически сили. Това заяви пред БНР анализаторът Георги Харизанов. "Третият партньор би имал значение, когато се постигне разбирателство между първите двама. Диана Дамянова: Ако..
ГЕРБ дадоха заявка, че ще предложат правителство. Ако не успеят да съставят правителство с ПП-ДБ като с естествен партньор по линия на общата им политическа ориентация, ще се опитат да търсят коалиция с останалите партии. Това мнение изрази социологът доц. д-р Алексей Пампоров от Института по философия и социология при БАН. Ако ГЕРБ и ПП-ДБ..
АПС и ДПС - Ново начало са сред променливите, от които зависи дали и под каква форма може да се състави кабинет. Това обясни пред БНР социологът Стефан Георгиев. Той отбеляза, че и при двете формации се наблюдава процес на много силна мобилизация. В Турция АПС печели 64,76% от вота, "ДПС-Ново начало"- 28,46% Кои са големите въпроси,..
Гласуване по настоящ адрес в изборите на 27 октомври 2024 г.
Гласуване на избиратели с увреждания в изборите на 27 октомври 2024 г.
Кой има право да гласува в изборите на 27 октомври 2024 г.
Гласуване с хартиена бюлетина в изборите на 27 октомври 2024 г.
Гласуване с машина в изборите на 27 октомври 2024 г.
Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69
Тел: + 359 2 9708810
Факс: + 359 2 9733769
E-mail: office@cem.bg
www.cem.bg
Българско национално радио © 2020. Всички права са запазени.