Как ще се развива в следващите години мащабният проект за Обединена Европа, е ключов въпрос за гражданите на Общността. Политиците вече наложиха понятието нов Ренесанс, който предопределя набор от ново съдържание и реализация на конкретни идеи. Пътят към формирането на част от предложенията е Конференцията за бъдещето на Европа. Поредицата от дебати дава възможност на депутатите и гражданите от цяла Европа да споделят своите идеи. Именно в един от дебатите тезата, че е необходим нов идеен проект представи депутатът Илхан Кючюк от „Обнови Европа“:
Единственият начин да има нов Ренесанс е рестарт. Рестартът може да започне най-вече от младите хора. Европа днес не е слаба, защото няма финансовите ресурси, Европа е слаба, защото няма идеи. Време е да върнем разговора и да мислим Европа като идеен проект.
Друг е пътят на реформация според Цветелина Пенкова от Прогресивният алианс на социалистите и демократите:
Аз по-скоро считам, че има прекалено много идеи, за да можем да ангажираме тези млади хора, трябва да се съсредоточим малко повече върху действията. За мен не липсват идеи, а липсва фокус. Сами виждате как Европейският съюз беше обвинен миналата година за липсата на действия, когато започна кризата с ковид. В момента се справихме добре, вземайки решението за общия дълг, за да се подпомогне икономическото възстановяване, цялата политика по възстановяване. Трябва да се съсредоточим малко повече върху действията.
Реформите на институциите са най-важни, затова и Конференцията на бъдещето е значима с предложенията, които се получават, подчерта Илхан Кючюк:
Колкото по настоятелно е европейското гражданско общество, толкова по-трудно ще бъде на политиците да се отдръпнат от този ангажимент.Ще бъде грешка, ако кажем, че Конференцията ще реши всички въпроси, ще бъде греша и ако оставим Конференцията като последния етап и не продължаваме да дискутираме бъдещето на Европа.Платформата трябва да даде възможност на гражданите да продължат да дискутират Европа.
Предложенията на гражданите от цяла Европа могат да бъдат взети под внимание при осъществяването на промените, които трябва да направят институциите, потвърди и Цветелина Пенкова :
Някои са много общи, критични, някои са прекалено подробни, частни.На мен ми беше направило впечатление едно предложение да се помисли за финансиране на проекти в сферата на образованието като фокусът да бъде зелените професии на бъдещето. Това например е доста лесно изпълнимо.
ПОВЕЧЕ В ЗВУКОВИЯ ФАЙЛ:
#РестартирайЕвропа
#КонференцияЕвропа
Излъчено на 18.01.2022 г. в „Хоризонт до обед“ с водещ Валерия Николова И БНР ви дава възможност да повлияете на посоката, в която ще се развива Европейският съюз в следващите десетилетия, благодарение на инициативата "Конференция за бъдещето на Европа" , която вече 9-ти месец в дигиталното пространство събира идеите на европейците за..
Каква година изпраща Бюрото на ЕП в България и какви са предизвикателствата пред отразяването на българската гледна точка в политиката на ЕС и в рамките на парламента? „Отива си една, изпълнена със събития година…“ , каза пред БНР Теодор Стойчев, ръководител на Бюрото на ЕП в България. „Опитахме се да представим на българската публика, на..
"Как гражданите на Европа виждат бъдещето на Европейския съюз“ е темата, която днес, в Деня на Европа , ще бъде във фокуса на заключителната конференция за бъдещето на Европа. За първи път в историята на Европейския съюз с конференцията се дава възможност на гражданите да формулират своите желания за това как да функционира Европейският..
Решенията за разширяването на ЕС да продължат да се вземат с единодушие - това е едно от предложенията, които участниците в Конференцията за бъдещето на Европа предлагат на приключващото утре заседание на 4-ия граждански панел "Ролята на ЕС в света" и "Миграция", който се провежда в Маастрихт. Предложенията са били на българските..
През 2021 година Европа даде начало на нов амбициозен проект - Конференцията за бъдещето на Европа. В продължение на година да бъде осигурена възможност за хората от целия съюз да споделят своите идеи и да помогнат за оформянето на общото европейско бъдеще. Това може да става в специално изработена многоезична цифрова платформа, където всеки има..
Процесът на приемане на Украйна в ЕС може да отнеме няколко години, дори десетилетия, заяви френският президент Еманюел Макрон. Той предложи създаването на "европейска политическа общност", която да я приеме в редиците си. "Всички знаем много добре, че процесът на присъединяване на Украйна към ЕС ще отнеме няколко години, а ако трябва да сме честни,..
13 страни членки на Европейския съюз, сред които и България, се разбунтуваха срещу промяна в правилата на вземане на решения в съюза, предаде Франс прес. България, Хърватия, Чехия, Дания, Естония, Финландия, Литва, Латвия, Малта, Полша, Румъния, Словения и Швеция направиха общо изявление, в което предупреждават, че ако бъде направено усилие..
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен отбеляза в понеделник, че Европейският съюз ще се стреми да даде своето становище относно кандидатурата на Украйна за членство в ЕС през юни, съобщава Ройтерс. "Очакваме с нетърпение да получим отговорите на въпросника за членство в ЕС. Комисията ще се стреми да даде становището си..
Евродепутати се обявиха за промяна на договорите на ЕС, най-вече в частта за налагане на вето от една страна-членка, по време на дебат в Европейския парламент в Страсбург. Това искане бе заложено на приключилата на 9 май Конференция за бъдещето на Европа, на която гражданите обобщиха вижданията си за по-добро функциониране на ЕС. "Войната в..