Цифрова платформа на Конференцията за бъдещето на Европа, която работи от април, позволява обсъждане на идеи и организиране на събития по важни теми, обяснява Илин Станев, съветник в представителството на ЕК в България:„Целта на този проект е да се даде глас на хората, за да не се превърне обсъждането на бъдещето на ЕС в междуинституционална йога, в която ЕП, ЕК и държавите членки сядат и започват да медитират за бъдещето на Европа. Целта е максимален брой хора да дадат своето мнение".
Промените в климата и икономическото развитие са част от темите, които вълнуват европейците, припомня Ева Майдел, депутат от Европейската Народна партия. Според нея Конференцията за бъдещето на Европа трябва да разгледа конкретни идеи в различни сектори и да не се превръща в място за идеологически спорове: "Ако не искаме да превръщаме тези конференции в така наречения „гумен печат“ за вече написани идеи, трябва да се опитаме да чуем какво искат споделят гражданите. ЕС много често прави големи неща, които много трудно можем да обясним на гражданите и това е един от проблемите на ЕС. Очаквам европейците да повдигнат друг тип въпроси – от тяхното ежедневие. Например, как да направим така, че да имаме минимални здравни стандарти, които да осигурят добро качество на здравеопазването в целия ЕС. Друга тема, която вълнува българите: трябва да имаме някакъв механизъм за управление на икономическата миграция в този сектор, защото видяхме нуждата от подготвени кадри в здравния сектор".
Дизайнът на европейските институции е направен за 20-ти, а не за 21 век, казва евродепутатът Илхан Кючюк от Обнови Европа: "Няма как да решим малките въпроси, ако не решим големите въпроси. Не е нужно да ни подсказват, че имаме нужда от координация. То не е просто координация. То се нарича европейска здравна политика. Северните държави в ЕС ще настояват, че имат най-добрата система – социална и здравна. Но, интересът на страни като България е да настояват за повече координация и това да бъде обща потика. Защото идва четвърта COVID вълна и пандемията ще задълбочава световните процеси".
Целта на Конференцията за бъдещето на Европа е да се подготви промяна на договорите на съюза, смята Ангел Джамбазки, депутат от групата на Европейските консерватори и реформисти:"Дълбоко погрешно ще бъде, ако се прехвърли повече суверенитет на ЕС, особено по чувствителни теми. Ако за здравеопазването можем да говорим за единен стандарт, то в сферите като култура, образование, вът
решен ред и семейни отношения всяка европейска държава има свои традиции. Когато тези отношения се променят под външен натиск това предизвиква сериозно напрежение. Това, което трябва да се случи при дискусиите е да се разграничи политиката".
Излъчено на 18.01.2022 г. в „Хоризонт до обед“ с водещ Валерия Николова И БНР ви дава възможност да повлияете на посоката, в която ще се развива Европейският съюз в следващите десетилетия, благодарение на инициативата "Конференция за бъдещето на Европа" , която вече 9-ти месец в дигиталното пространство събира идеите на европейците за..
Каква година изпраща Бюрото на ЕП в България и какви са предизвикателствата пред отразяването на българската гледна точка в политиката на ЕС и в рамките на парламента? „Отива си една, изпълнена със събития година…“ , каза пред БНР Теодор Стойчев, ръководител на Бюрото на ЕП в България. „Опитахме се да представим на българската публика, на..
"Как гражданите на Европа виждат бъдещето на Европейския съюз“ е темата, която днес, в Деня на Европа , ще бъде във фокуса на заключителната конференция за бъдещето на Европа. За първи път в историята на Европейския съюз с конференцията се дава възможност на гражданите да формулират своите желания за това как да функционира Европейският..
Решенията за разширяването на ЕС да продължат да се вземат с единодушие - това е едно от предложенията, които участниците в Конференцията за бъдещето на Европа предлагат на приключващото утре заседание на 4-ия граждански панел "Ролята на ЕС в света" и "Миграция", който се провежда в Маастрихт. Предложенията са били на българските..
През 2021 година Европа даде начало на нов амбициозен проект - Конференцията за бъдещето на Европа. В продължение на година да бъде осигурена възможност за хората от целия съюз да споделят своите идеи и да помогнат за оформянето на общото европейско бъдеще. Това може да става в специално изработена многоезична цифрова платформа, където всеки има..
Процесът на приемане на Украйна в ЕС може да отнеме няколко години, дори десетилетия, заяви френският президент Еманюел Макрон. Той предложи създаването на "европейска политическа общност", която да я приеме в редиците си. "Всички знаем много добре, че процесът на присъединяване на Украйна към ЕС ще отнеме няколко години, а ако трябва да сме честни,..
13 страни членки на Европейския съюз, сред които и България, се разбунтуваха срещу промяна в правилата на вземане на решения в съюза, предаде Франс прес. България, Хърватия, Чехия, Дания, Естония, Финландия, Литва, Латвия, Малта, Полша, Румъния, Словения и Швеция направиха общо изявление, в което предупреждават, че ако бъде направено усилие..
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен отбеляза в понеделник, че Европейският съюз ще се стреми да даде своето становище относно кандидатурата на Украйна за членство в ЕС през юни, съобщава Ройтерс. "Очакваме с нетърпение да получим отговорите на въпросника за членство в ЕС. Комисията ще се стреми да даде становището си..
Евродепутати се обявиха за промяна на договорите на ЕС, най-вече в частта за налагане на вето от една страна-членка, по време на дебат в Европейския парламент в Страсбург. Това искане бе заложено на приключилата на 9 май Конференция за бъдещето на Европа, на която гражданите обобщиха вижданията си за по-добро функциониране на ЕС. "Войната в..