Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Дни след изборите за Европарламент, на които направиха пробив няколко евроскептични и крайни партии, председателят на Европейския съвет заяви, че е важно "Европейският съюз да бъде закрилник на своите граждани".
„Ние трябва да засилим конкуренцията, трябва да реформираме пазара на труда, иначе не можем да разчитаме да имаме благоденстващи държави в рамките на съюза и не можем да играем водеща роля в световен план. Защото ролята на институции, като Европейския съюз, в момента е много по-тясно свързана с икономическата сила, отколкото с военната. Така, че ако искаме да играем водеща роля в световен план, ние имаме нужда от тази икономическа мощ.
Голям социален проблем, естествено е и младежката безработица. Нарастващата бедност е друг проблем - получи се сериозно разминаване между целите, които си поставихме и резултатите, които постигнахме. Това е отговорност на отделните държави членки, но също така е и общо предизвикателство“, каза председателят на Европейския съвет.
„Искам да кажа и няколко думи за резултатите от Европейските избори - те се много по-сложни и многопластови от анализите, които прочетох в много вестници и списания, дори от анализите на някои от специалистите на европейско ниво.
Това е така, защото тук не става въпрос само за Европа - това е криза на нашето общество, криза на политиката като цяло. И европейската идея е част от тази криза в по-общ план. Европа вече не е считана за този безопасен рай, този дом, както беше преди. Някога Европа беше считана за решението на проблемите - сега в очите на много хора тя самата се е превърнала в проблем, преди Европа беше защита, и мога да кажа, че и в момента ние продължаваме да бъдем защитени от нея“, добави Херман ван Ромпой.
В присъствието на премиерите на Украйна Арсений Яценюк, на Молдова Юрие Лянка и на Грузия Иракли Гарибашвили той определи като неприемливо дестабилизирането на региона, което извършва Русия. "Отгоре на всичко тази голяма страна принадлежи напълно към европейската цивилизация, на европейската култура", заяви Ромпой.
Херман ван Ромпой е 56-ият лауреат на наградата "Карл Велики", която се връчва на личности, които са работили или работят за европейското единство. Сред нейните носители са Конрад Аденауер, Хелмут Кол, Уинстън Чърчил, Джордж Маршал, Бил Клинтън, Жан-Клод Трише, Волфганг Шойбле. Миналата година наградата бе присъдена на литовския президент Далия Грибаускайте.