Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.

Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.

Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.

Спечелете билети за концерта „Амур и Бакхус“

| обновено на 29.01.15 в 15:01
Снимка: ljubkabiagioni.de


Заедно с прожекциите на операта „Любовен еликсир“ на Доницети от Ковънт Гардън и оперетата „Веселата вдовица“ на Лехар от Метрополитън,третото голямо музикално събитие в седмицата беше концертът на Софийската филхармония „Зимна приказка” под диригентството на Любка Биаджони.

Защо се превърна в толкова голямо събитие? Прекарвайки повечето вечери в Операта или в Музикалния театър, за известно време бях прекъснала традицията си още от ученическите и студентските години всеки четвъртък да присъствам на концерта на Софийската филхармония в зала „България”. И когато оркестърът засвири, бях изумена от великолепния му брас, което за мен е един от основните критерии за високата класа на един оркестър! В програмата се редуваха красиви зимни музикални картини – от „Годишните времена” на Вивалди, Хайдн и Глазунов, а анимирането им от сцената отново ми напомни за великолепния начин, по който се представят продукциите в кино сезоните на Ковънт Гардън и Метрополитън. Звездите „идват” при нас – публиката, за да ни разкажат интересни факти за изпълняваните творби и своя поглед към тях. Така и диригентът баронеса Любка Биаджони цу Гутенберг ни разказваше с усмивка от сцената на зала „България” за зимата в имението в Германия и за зимата в представяните музикални картини. Прозвучаха две малко известни у нас прекрасни творби – фрагмент из детската сюита „Зимен огън” на Прокофиев и песента „Снегът” на Елгар. А началото и финала на концерта съпостави персонажи от една литературна творба - пиесата „Снежанка” на Островски, пресъздадени различно от двама големи руски композитори – Чайковски и Римски-Корсаков. Аз съм сигурна, че публиката, която аплодира тази програма, ще дойде с удоволствие и на следващия концерт на Софийската филхармония под диригентството на Любка Биаджони – на 14-и февруари от 17 часа със заглавие „Амур и Бакхус“.


Какво ще ни поднесе програмата, наречена „Амур и Бакхус” със солисти звездата на Националния музикален театър "Стефан Македонски" Еделина Кънева и талантливия млад тенор Михаил Михайлов, който вече изгражда кариера и извън границите на България?

Празникът на любовта трябва да се празнува не само на 14 февруари! Всеки ден трябва да сме благодарни, че сме срещнали човека, с когото споделяме живота,  радостта и тъгата! Избрах една програма, която да „заведе” публиката в различни краища на света и на духа. В оперетата „Веселата вдовица” на Лехар са написани най-известните валсове и мелодии, които познавам. За първи път я дирижирах преди 20 години като асистент на Густав Кун и за мен беше едно голямо откритие гениалността на тази музика! В концерта ще прозвучат още фрагменти от „Травиата” на Верди, „Бохеми” на Пучини и най-известните италиански канцонети. За всеки вкус ще има по нещо, нека се радват всички, които все още вярват в истинската любов, споделя Любка Биаджони.

В звуковия файл чуйте цялото интервю на Росица Кавалджиева с Любка Биаджони. А ако искате да празнувате Деня на любовта и виното с хубава музика преди празничната вечеря или да поднесете на любим човек изискан подарък, можете да заявите Вашето желание за участие в томболата за билети на предаването за музикално-сценични изкуства „Каста дива“ – с писмо на електронната поща castadiva@bnr.bg до 31-и януари. Пожелаваме Ви късмет!




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!