Dimensune font
Radioul Național Bulgar © 2024 Toate drepturile rezervate.

Baschetbalistul Vezenkov și-a dus echipa Olympiacos la un nou triumf

Cel mai bun baschetbalist bulgar, Alexander Vezenkov, a câștigat primul său trofeu după revenirea la echipa de frunte „Olympiacos”. Lui i se datorează principalul merit pentru triumful echipei în fața marii rivale Panathinaikos în disputa Supercupei.

Meciul s-a încheiat la scorul de 86:85 puncte. Bulgarul a reușit 20 de puncte, dintre care 15 în a doua repriză. În 32 de minute de joc, el a mai adăugat 4 recuperări, 1 pasă decisivă, 1 preluare și 1 intercepție. Tyler Dorsey l-a susținut pe Vezenkov cu 19 puncte, în timp ce Filip Petrushev a avut 18 puncte și 8 recuperări.

Vezenkov a fost desemnat și cel mai bnu jucător al turneului, primind premiul pentru cel mai bun marcator al competiției, pe care Olympiacos a câștigat-o pentru a treia oară consecutiv. După meci, bulgarul, care a revenit în Grecia după un stagiu de un an în NBA, și-a dorit ca Olympiacos și Panathinaikos să se întâlnească în finala Euroligii.

Mai multe din categorie

Jucătoarele de șah din Bulgaria au început cu victorii la Olimpiada de la Budapesta

Șahistele naționale ale Bulgariei și campioanele europene pentru 2023, au obținut victorii în meciurile din primul tur cu Zimbabwe, la Olimpiada de șah de la Budapesta (Ungaria). Toate cele patru reprezentante ale Bulgariei - Nurgül Salimova, Viktoria..

publicat în 12.09.2024 la 08:30

Grigor Dimitrov cu o lecție deschisă pentru copiii din Sofia înainte de meciul cu Djokovic

O lecție deschisă de tenis pentru copiii din diferite școli din Sofia va fi oferită de Grigor Dimitrov cu câteva ore înainte de meciul caritabil cu Novak Djokovic de la Arena 8888 Sofia din 17 septembrie, a confirmat staff-ul celui mai bun jucător de..

publicat în 11.09.2024 la 08:30

Începe cel de-al 10-lea maraton Sofia Ekiden

Peste 500 de participanți iau parte la maratonul Sofia Ekiden (ștafetă).Traseul trece prin centrul capitalei, între Stadionul Național Vasil Levski și Palatul Național al Culturii.Evenimentul are loc pentru al zecelea an consecutiv de Ziua Unirii..

publicat în 06.09.2024 la 11:00