Слушайте!
Размер текста
Болгарское национальное радио © 2024 Все права защищены

„Фортисимо Фамилия” разказва на децата приказки за класическата музика

БНР Новини
Фото: Фортисимо Фамилия

Екипът на „Фортисимо Фамилия“ си е поставил задача да направи срещата на детето с класическата музика приятна и интригуваща. Всеки месец столичната зала „България“ се изпълва с любопитните погледи на малките зрители, защото там се изнасят театрализирани програми, запазена марка на проекта. Интересът към тях не преминава, а става все по-голям. Доказва го третият сезон на инициативата. Създател на „Фортисимо Фамилия“ е диригентът Максим Ешкенази, който живее и работи в САЩ. Той пренася своя опит в образователни програми с класическа музика в България и така започва проектът. В екипа е Александър Чобанов, писател и сценарист, изкушен от музиката и от идеите на „Фортисимо Фамилия“. Той разказва как се съставя програмата:

Снимка: fortissimo.bg

Постепенно нашите приказки прераснаха в спектакли. Всичко започва от музиката. Максим Ешкенази и Светлана Терзиева подготвят произведенията, спрямо тях решавам каква да бъде историята. Актьорите в нашите представления правят връзката между приказката и музиката. Ако те нямат отношение към музиката, не би се получило, но за щастие досега всеки наш избор на състав е успешен. Обичам нещата да се раждат в процеса на работа - когато всички сме на една вълна, финалът е добър. След приказки за различни музикални инструменти, миналия сезон завършихме с разказ за симфоничния оркестър и диригента, а сега имаме нови предложения. Запознаваме децата с композитори или музикални периоди, като се опитваме да разчупим клишетата. Тийнейджърските концерти са ми любимите. Първият, който направих, бе „Love story“ – продължава Александър Чобанов. – Той е върху „Ромео и Жулиета“ от Шекспир. Използвам познанията на учениците по литература от учебната програма. Музиката в тези спектакли е по-популярна, в текста наблягаме на сериозни теми – любов, омраза, отмъщение и пр. „Рицарска история“ е създадена по романа „Дон Кихот“, а „Пълнолуние“  е основан върху пиесите на Сирано дьо Бержерак. Много добре се приемат тези театрализирани концерти. По думите на Максим Ешкенази, ние сме пионери в подобни програми не само в България. Тийнейджърите не са лесна аудитория, те са ориентирани към риалити сериалите. Използваме това, включвайки в концертите известни лица като  Михаела Филева, Ангел Ковачев от дуета „Ангел и Мойсей“ и др. След като дойдат, те разбират, че класическата музика не е толкова страшна. Нашият мултимедиен проект е на базата на поредица, разработена от известния американски критик Джоузеф Хоровиц, който експериментира с нови за аудиторията формати. През миналата година публиката видя „Дворжак в Америка“, а сега ще поставим „Чайковски: дете от стъкло“, за последните дни от живота на композитора.


На 7 и 8 февруари тази година „Фортисимо Фамилия“ представи обичана програма – „Приказки за перкусии“. Сред участниците е ансамбъл „Noble Drummers“. В него свири Александър Цветков, който сподели:

Снимка: fortissimo.bgКонцертите минават с голям интерес. Децата са любознателни, някои са подготвени предварително и знаят за семейството на ударните инструменти. Много от тях остават след края, разрешаваме им да посвирят. В последния концерт наш партньор бе  Адриана Николова-Печенката, която е бийтбоксър. Влизаме в диалог и взаимно се провокираме, искаме импровизацията на сцената да зарази децата и да им даде допълнителна емоция. Сценарият е фокусиран върху континента Африка, затова използваме освен традиционните ударни инструменти и някои типични, например амадинда – перкусионен инструмент от Уганда.

Снимки: "Фортисимо Фамилия"




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!