Фолклорна дъга от таланти озари Созопол преди броени дни. Красивият черноморски град бе пристан за мнозина българи, привлечени от нашата народна музика и танц. Поводът – Вторият фолклорен конкурс „Созополска дъга”. Макар и твърде млад, конкурсът се оказа особено популярен сред радетелите на традиционното ни изкуство.
Похвално е, че домакините на „Созополска дъга“ бяха осигурили прекрасни условия за надпреварата, нямаше и никакви такси за участие. За солистите, които се нуждаеха от съпровод, беше осигурена инструментална група. Директор на фолклорния конкурс е Пепа Запрянова – известна странджанска певица, вокален педагог, диригент на детски състав. Опитът в организирането на фестивали и празници си потвърди от успешното второ издание на „Созополска дъга”. Ето какво сподели тя:
За втора поредна година Националният фолклорен конкурс ”Созополска дъга” е под патронажа на г-н Панайот Рейзи – кмет на общината. Целта на конкурса е изява на талантите в областта на музикално-танцовото фолклорно изкуство. Датите, на които се проведе са съвсем знаково подбрани – започва на 21 ноември, Денят на християнското семейство. Всеки един от участници получава грамота за участие и за съответно класираните от специално подбрано професионално жури. Изявиха се много танцови, вокални колективи, които изпълняват традиционен и обработен фолклор, а също – много голямо количество индивидуални участници – около 160 в различните възрастови групи. За радост, много често явление беше участието на деца с пеене и инструмент. Нивото беше изключително високо и журито беше доста затруднено, но накрая всички бяха доволни от прецизната оценка. Искам да споделя специалните награди, които са за изключителен принос в изпълнителското изкуство. На първо място искам да спомена, че се връчиха две награди за стилно изпълнение на народни песни – на Петя Панева от НУИ ”Добри Христов” – Варна и на Пламена Илиева от Бургас. Беше връчена награда за най-малък участник на Катерина Лучкова – дете на 4 години с изключително голяма дарба, тя е от детска градина „Детелина” – гр. Бургас. Най-възрастният участник е изпълнител на гайда, който свири прекрасно и е на 86 години. Връчиха се специални награди за млад преподавател – на Диляна Иванова от гр. Варна, на Галина Казакова от гр. Несебър, за изключително високи постижения на педагозите Пенка Петрова и Стойко Георгиев от Бургас.
За първи път на конкурса беше представен традиционен български костюм. Вокална група за автентичен фолклор „Ручей” от гр.Тополи, Варненско показа в рамките на половин час характерните костюми от града и околностите.
Щастлива съм, че фолклорът живее в сърцата на млади и стари, щастлива съм, че нашето национално богатство ще бъде съхранено – каза в заключение г-жа Пепа Запрянова.