За първи път 8 май е отбелязан като Световен ден на Червения кръст и Червения полумесец през 1953 година. Тогава се навършват 125 години от рождението на Анри Дюнан – идеолога и създателя на Международното червенокръстко движение.
Международната федерация на Червения кръст и Червения полумесец и Международният комитет на Червения кръст предложиха тази година девизът за отбелязването на червенокръсткия празник да бъде посветен на личностния принос на червенокръстците в осъществяването на многобройните каузи на Движението.
Българският Червен кръст се присъедини към идеята днешния 8 май да бъде отбелязан с девиза „Моята червенокръстка история”. И още за празника и за Българския червен кръст от неговия председател Христо Григоров.В этом году 9 мая проводит линию разделения в болгарском обществе, которое до сих пор чествовало День Европы и День победы над нацизмом, не смещая акцентов в значимости обоих праздников. С одной стороны, День Европы связан с установлением..
Старая мельница в селе Кырпачево, муниципалитет Летница /Северная Болгария/ стала образовательным и культурно-информационным центром, посвященным Деветакскому плато. Здание располагает всеми условиями для организации семинаров, культурных..