Запознайте се със StotinkaOS – българска безплатна Linux дистрибуция (операционна система (ОС), която се базира на Linux ядрото). Български екип превръща тази сървърно-ориентирана ОС в такава за настолни компютри, добавяйки собствени пакети софтуер и осигурявайки поддръжка, уроци и други функции, от които потребителите могат да се възползват, за да бъде работата им със системата лесна и приятна. Владислав Александров, един от основателите на StotinkaOS, описа концепцията така:
Идеята ни е да направим среда за хората, търсещи алтернатива, които искат да преминат от добре познатите, скъпоструващи операционни системи, към нещо безплатно и по възможно най-лесния начин да могат да „мигрират” от едната към другата среда.
Смело мога да кажа, че Linux движи доста голяма и важна част от нашия живот – интернет сайтове, суперкомпютри… Там той е лидер и другите ОС доста изостават от него. Проблемът му е, че е малко известен сред крайните потребители. Но аз мисля, че свободният софтуер, и Linux в частност, има бъдеще и той тепърва ще се развива. Не може всички да се доверяваме на една-единствена компания при положение, че тя работи със затворен код. Има наболели проблеми за това дали е нормално софтуерните гиганти да събират информация от потребителите си – колко и каква точно. Когато се работи със затворен код никой, дори програмист специалист, не може да каже как комуникира вашата ОС, с кои точно сървъри и каква информация изпраща. Проблемът е в това, че не се знае дали не се събират лични данни. Много хора казват, че няма какво да крият. Въпросът обаче не е в това, а в общоприетите норми на поведение и това дали някой има право да се набърква без твое знание в личния ти живот, и ако е така – тогава защо си слагаме щори, прозорци, врати, дрехи? Докато в отворения софтуер тези проблеми не съществуват. Дори вие да не разбирате от програмиране може да наемете човек, който да провери кода, за да сте спокойни, защото той е видим. Има компании, които работят доста активно в тази посока.
Операционната система може да се инсталира на над 20 езика. Предлага се и помощ на български.
От около година-две на пазара са и българските компютри „Правец”. Ако двата екипа обединят усилията си би се получил един изцяло български продукт – български хардуер и софтуер. Според Владислав това е една добра възможност:
Не сме мислили по този въпрос, но това е възможно. Ако хората от „Правец” имат интерес могат да пробват нашата ОС. Можем да им осигурим дори поддръжка за техния хардуер, за да бъде софтуерът напълно пригодим за него.
Операционната система засега няма мобилна версия, тъй като времето на екипа е изцяло заето от работата по настолната. Смятат, че те имат бъдеще, тъй като бизнесът и администрацията основно работят с тях. Ако обаче проектът се развие не изключват и възможността да разработят мобилна архитектура.
Авторите на StotinkaOS се хвалят и с първия си успех, а именно, че студенти, попаднали на техния проект, дотолкова са го харесали, че са го предложили на свои преподаватели и вече е решено операционната система да се внедри в инфраструктурата на университета и студентите да започват обучението си на базата на българската Linux дистрибуция.
В этом году 9 мая проводит линию разделения в болгарском обществе, которое до сих пор чествовало День Европы и День победы над нацизмом, не смещая акцентов в значимости обоих праздников. С одной стороны, День Европы связан с установлением..
Старая мельница в селе Кырпачево, муниципалитет Летница /Северная Болгария/ стала образовательным и культурно-информационным центром, посвященным Деветакскому плато. Здание располагает всеми условиями для организации семинаров, культурных..