Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Над 300 шуменци се присъединиха към протеста срещу забраната за пушене

Над 300 души се присъединиха към протеста на Шуменската асоциация на хотелиерите и ресторантьорите срещу забраната за тютюнопушене на закрити обществени места. Работещите в заведенията носеха ленти с надпис „уволнен“ и „съкратен”. Председателят на организацията на ресторантьорите и хотелиерите в Шумен Десислава Иванова заяви, че забраната за тютюнопушене води до отлив на клиенти, което пък от своя страна ще доведе до съкращаване на персонал и много фалити. Над 2 300 подписа са събрани до момента в подкрепа на искането на ресторантьорите и хотелиерите в Шумен.
 
В 15,30 ч. започва протестът срещу пълната забрана за пушене и в Търговище. Той ще се състои на централния площад в града. Организаторите са категорични, че актът им не е политически. Близо 40 на сто са загубите на собствениците на заведения в Търговище след въвеждането на пълната забрана за пушене през тази година. Повечето от тях не са успели да покрият разходите си за създаването на обособени зали и поставянето на вентилационни инсталации през миналата година, други прибягват до съкращаване на персонала си, каза Мария Сербезова. Повече от нея чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Коледният дух е вече в Шумен

Коледната елха на Шумен ще грейне на 30 ноември вечерта. Тя е монтирана пред Драматично-кукления театър. До нея ще бъде изграден нов детски кът. Втора елха с височина близо 4 метра и половина вече има и в Градската градина, а по електрическите стълбове на града ще бъдат поставени общо 340 нови коледни пана. Там, където украсата е готова, коледните..

публикувано на 21.11.25 в 15:35

Служители на НОИ в Шумен излязоха на протест

С искане за увеличение на заплатите с 20% днес в обедната си почивка на протест излязоха служители на териториалното поделение на НОИ в Шумен. По думите на Магдалена Бонева, председател на секцията към КТ „Подкрепа“ в института, това е справедливо вдигане на възнагражденията, които са много ниски за отговорността и ежедневното натоварване..

публикувано на 21.11.25 в 15:31

платена публикация
Отличие за Фикрет Индже

Сдружение „Български дарителски форум“ отличи Фикрет Индже в престижната категория „Личност със значим принос за развитието на дарителството в страната“. Българският дарителски форум връчи годишните награди „Корпоративен дарител“ за 20-а поредна година. Церемонията по връчването на наградите се проведе в София на 20 ноември. Българският дарителски форум..

публикувано на 21.11.25 в 15:30

С 30% ли се увеличава такса смет?

Увеличаването на таксата за битовите отпадъци в Шумен не бе подкрепено от представителите на икономическата комисия към Общинския съвет. За по-високата такса, която трябва да спази принципа „замърсителят плаща“, гласуваха трима съветници, а четирима бяха против. Предложението за 50% намаление на такса смет за лица до 18-годишна възраст бе..

публикувано на 21.11.25 в 15:13

ГЕРБ срещу високата такса смет

Увеличението на такса смет ще предизвика бурна дискусия сред общинските съветници в Шумен  на сесията на 27 ноември. Не заради друго, а защото е драстична.  Общинските съветници от ГЕРБ в Шумен ще гласуват против предложението на администрацията за повишаване на размера на план-сметката за чистота с 31%. А също така искат отлагане на въвеждането..

публикувано на 21.11.25 в 13:38

Остава двойното заплащане за двудневна сесия

Предложението общинските съветници в Шумен да получават едно възнаграждение за участие в заседание на Общинския съвет, независимо колко дни продължи то, не бе прието. Едва трима участници във временната комисия за промяна на Правилника гласуваха „за“ – Метин Джамбазов (председател на комисията, ДПС), Ивайло Илиев (ГЕРБ) и Христофор Крумов (Местна..

публикувано на 21.11.25 в 13:19

Чистят паметници от графити

Почистване на графити и замърсявания по паметници извършват от община Шумен, съобщават от пресцентъра на администрацията.   Графикът ще се изпълнява в рамките на четири дни - от днес до 24 ноември. Започва с фигуралната композиция на паметника на Панайот Волов в зелената площ на площад „Оборище“.  В събота ще се почиства и подходът на парк..

публикувано на 21.11.25 в 12:36