„Археологическо лято ‘2014 беше много ползотворно за нас. Надскочихме очакванията си за обекта, на който работим и се надяваме на допълнително финансиране, за да продължим проучванията си още няколко дни”, каза в края на разкопките край шуменското село Сушина доц. д-р Стефан Чохаджиев от Великотърновския университет „Св. Св. Кирил и Методий”. Вече пета година доц. Чохаджиев и екипът му проучват селище от каменно-медната епоха, което е единственият у нас обект от това време, укрепен с крепостна стена. Тя е дълга около 60 метра, като съоръжението е грандиозно дори за съвременните ни представи. През тази година археолозите слязоха на дълбочина от 4 метра. Това е нивото, на което преди няколко хилядолетия е функционирало древното селище.
„Оказа се, че в селището, което е на дълбочина около 4 метра, по все още неясни за нас причини, са издигнали това респектиращо каменно съоръжение. Тази крепостна стена в основата си е с ширина около 5 метра, профилът й е с форма на трапец и е със запазена височина около 5 метра - доста респектиращи размери за българската археология“, обясни доц. Чохаджиев.
При разкопките през тази година беше открита главната порта на съоръжението, която е с ширина 1,70 метра, както и допълнителната, която е била изградена след силно земетресение. Вече са проучени и няколко от бастионите, изградени след възстановяването на крепостната стена.
С филм, посветен на цар Борис III, ще бъде чествана 130-ата годишнина от рождението на последния монарх, управлявал България. Представянето му е тази вечер в Регионалния исторически музей в Русе. Във филма, озаглавен „Обединителят“, са използвани архивни материали, включително и от личния архив на царското семейство. Снимките са правени в Русе,..
Снощи Васил Петров и сопраното Русалина Мочукова представиха в Шумен романтичния концерт „Вино и любов“ със Симфониета Шумен под диригентството на маестро Владимир Бошнаков. Тази вечер концертът ще бъде представен на разградска сцена. След уникалния музикален спектакъл снощи в Шумен, съчетаващ оперни арии, джаз стандарти, незабравими филмови теми..
Продажбата на билети за Музикалния фестивал „Мартенски музикални дни“ в Русе започва на 14 февруари. Тази година събитието ще се проведе от 14 до 30 март. 64-ото издание ще предложи разнообразие от концерти и вълнуващи срещи със знаменити артисти от цял свят, както и няколко изложби, конкурс, представяния на книги и други съпътстващи програми...
След като покривът на емблематичната Хаджи Ангелова къща в Търговище беше ремонтиран, а върху фасадата на красивата сграда беше извършена консервация и реставрация, сега предстои да бъде обърнато внимание и на нейния интериор. В края на миналата година търговищкият музей спечели финансиране от Министерството на културата за изготвянето на..
Изложбите „Деца на войната: Три години война“ и „Ще си върна живота“ откриха в Регионална библиотека „Стилиян Чилингиров“ в Шумен. Двете експозиции могат да бъдат разгледани до 21 февруари. 26 талантливи украински деца са нарисували войната, но и своята мечта за свободен и мирен живот. Творбите са част от номираните в ежегодния конкурс „Рисувай..
Клавирен концерт в Русе ще изнесат белгийският пианист Йохан Шмид и българинът Фидоси Керчев. Това съобщи за БТА организаторът на събитието Николай Миразчийски. Той уточни, че в програмата са включени класически пиеси за четири ръце и две пиана на Франц Шуберт, Дариус Мийо, Шарл Камий Сен-Санс и Сергей Рахманинов. Целта на концерта е да се запознаят..
Създаването на подкаст, проследяването на всяка една книга, купуване на нови заглавия и организирането на театрална работилница за деца по импро театър са сред дейностите, по които Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“ в Шумен ще работи през следващите месеци. Всички те са извън регулярните ангажименти на втората по големина депозитна..