Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

РСР подкрепя търсенето на средства за изграждане на пречиствателната станция в Шумен

Регионалният съвет за развитие (РСР) в Североизточен район ще подкрепи Областния управител на област Шумен в търсенето средства за изграждане на пречиствателната станция за питейни води. Това беше решено днес на заседание на Регионалния съвет, което се проведе в Шумен.
Подкрепата няма финансово изражение. Представителите на местния бизнес подчертаха пред форума, че техните фирми не са в състояние да финансират такива огромни проекти.
В Състава на Регионалния съвет бяха включени представители от всички министерства, от управляващите органи на оперативните програми, представители на общините от четирите области, както и от организации на работодателите, работниците и служителите на национално равнище.
Съветът реши още да подкрепи проекта за ремонт и оборудване на Дома за стари хора в Шумен. Обсъдена и приета беше Годишна индикативна програма, с цели и приоритети за дейност през 2015 г. Участниците бяха информирани, че за първото полугодие на 2014 г., по 7-те оперативни програми, както и на други програми, съфинансирани от Европейските фондове, в Североизточен район броят на сключените и изпълнявани договори е общо 601, на обща стойност 1 269 844 164,64 лв., като размерът на изплатените средства е над 40% от размера на договорените. Спрямо края на 2013 г. общият брой на доворите е намалял с 18%, а общият размер на договорените средства се е увеличил с 9%. На заседанието бяха представени проекти, насочени към устойчиво развитие на туризма в Шуменска област. В рамките на настоящия мандат, за заместник-председател на Регионалния съвет за развитие в Североизточния регион бе избран кметът на Шумен Красимир Костов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ново улично осветление в Шумен

С близо 4 месеца закъснение приключва проектът за модернизация на уличното осветление в Шумен. Това стана ясно на днешната пресконференция, която изнесоха администрацията и фирмата изпълнител. Причината за забавянето е подмяната на старите стълбове с нови по бул. „Славянски“, което според специалистите е било по-трайно и безопасно от монтиране на..

публикувано на 16.10.25 в 17:11

Нов детски хирург в МБАЛ - Шумен

Д-р Георги Иванов е новото попълнение в медицинския екип на Хирургичното отделение в МБАЛ - Шумен. Той е на 40 години. Завършва Медицинския университет във Варна. През 2018 г. придобива специалност „Детска хирургия“. През 2013 г. защитава дисертация на тема „Съвременен подход при диагностиката и хирургичното лечение на чернодробната..

публикувано на 16.10.25 в 15:23

Полицията срещу измамите на село

Мобилни екипи на Областната дирекция на МВР - Шумен се срещнаха днес с жители на селата Беджене и Преселка. Една от задачите на полицейските служители беше да разяснят възможните начини за измами преди да започне смяната на левовете с евро.  Ст. инсп. Иван Младенов от областната дирекция обясни на възрастните хора, че е възможно в населените места, в..

публикувано на 16.10.25 в 14:06

Христов: Страх в северните общини

Лидерът ни Бойко Борисов поиска от нас истината и в петък ще представим докладите на структурите в страната, ще дискутираме и анализираме, а изпълнителната комисия на ГЕРБ ще вземе важни и може би трудни решения. Това заявява на официалната си страница във Фейсбук областният лидер на ГЕРБ - Шумен Любомир Христов. По думите му, след среща с..

публикувано на 16.10.25 в 13:45

Временна организация на пътя

От днес - 16 октомври, автобусният обръщач пред механа „Бай Данчо“ в кв. „Тракия“ в Шумен временно няма да се използва заради ремонта на ул. „Дедеагач“. Автобусите ще обръщат при спирка „Инкомс – ЗИЕНО“ АД до приключване на ремонтните дейности в района. От община Шумен припомнят, че остава в сила въведената промяна в маршрута на..

публикувано на 16.10.25 в 13:00

19-годишен намушкан след скандал

19-годишен от село Менгишево е бил намушкан с нож след скандал с 32-годишен мъж от същото село. Това съобщават от шуменската полиция. Инцидентът станал около 20:40 часа на 15 октомври пред търговски обект в селото. Двамата били пияни и се скарали. По време на скандала 32-годишният намушкал с нож по-младия мъж. Пострадалият е откаран за преглед в МБАЛ..

публикувано на 16.10.25 в 12:21

Пиян катастрофира край "Макак"

39-годишен водач катастрофирал на кръговото кръстовище за кв. “Макак“. Освен това, шофирал след употреба на алкохол. Това съобщават от шуменската полиция.  Произшествието станало около 06:00 часа вчера сутринта на главен път I-2. Водачът на лек автомобил "Гранд Чероки“ с търговищка регистрация се ударил в кръговото кръстовище. Установено било, че..

публикувано на 16.10.25 в 12:12