Нова система за кариерно развитие на младите преподаватели в Русенския университет бе представена днес. Тя е създадена по европейския проект „Система за квалификация и кариерно израстване на преподавателите в Русенския университет „Ангел Кънчев“, финансиран по оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“. Ръководителят на проекта проф. Велизара Пенчева и координаторът проф. Пламен Даскалов информираха, че водещата цел, изпълнена в рамките на година и половина, е била съществуващите в университета практики да бъдат актуализирани и модернизирани. В целевата група са били обхванати 132-ма преподаватели без докторски степени, постъпили на работа във висшето училище през последните 10 години. Въз основа на проведено с тях анкетно проучване са установени потребности им за повишаване на квалификацията в ключови за академичната кариера знания като професионални знания и компетенции по съвременните програми за обучение, чуждоезикови умения за научни изследвания, използване на информационни и комуникационни технологии. Академичният съвет на висшето училище вече е утвърдил „Групов учебен план за новопостъпили преподаватели в Русенския университет“, който осигурява адаптиране на новите асистенти и преподаватели и ще подпомага тяхното кариерно развитие. Университетът е приел и нови процедурни правила за атестиране на преподавателите, както и минимални изисквания към преподавателите от всяка област на висшето образование, за която Русенският университет има акредитация.
Двудневно бедствено положение се въвежда от днес до 23:59 ч. на 11 октомври в община Русе. Заповедта на кмета Пенчо Милков е във връзка с регистрираните свличания на земни маси в с. Николово. Разпоредена е незабавна евакуация на жителите на с. Николово, намиращи се на 150 метра от двата бряга на река Сараджийска в лесопарк "Липник", където има..
Далеч от критичните нива е водата в реките Янтра и Русенски Лом, въпреки, че продължава да се повишава. По данни от Областния съвет за сигурност в Русе, река Янтра е на два метра от преливане при село Кривина. В момента нейното ниво е малко над 3 метра. Освен компрометираната дига на язовира в Николово, на този етап няма други критични участъци...
Затворен за движение на автомобили до второ нареждане остава пътят Николово – Червена вода. Това гласи заповед на кмета на община Русе Пенчо Милков. Мярката се предприема превантивно поради установена опасност от евентуално скъсване на преградата на дигата на езерото в Лесопарк „Липник“. Във връзка с това Община Русе активира системата BG-Alert..
Община Русе активира системата BG-Alert за евакуация на село Николово. Дигата на езерото в Лесопарк „Липник“ край Николово е в критично състояние поради частично свличане на земна маса, предизвикано от обилните валежи през последните два дни, съобщават от общинската администраця. Поради установяване на признаци за..
Нормализира се обстановката в Русенска област след поройните дъждове от последните дни. По данни на областната администрация, за три денонощия количеството на падналия дъжд в региона е над 200 литра на квадратен метър, като най-голямото количество е измерено край „Образцов чифлик“ - около 250 литра. Нивата на реките Янтра и Русенски Лом се..
През изминалата нощ в Русе продължиха дейностите по отстраняване на последствията от проливните валежи. Извършено е аварийно възстановяване на компрометирани участъци от уличната и пътната настилка. След продължителното задържане на вода по булеварди и основни улици е предприето спешно възстановяване на разрушени настилки. Действията са..
Поради замътване на местните водоизточниците, захранващи с. Юделник (общ. Сливо поле), временно е прекъснато водоснабдяването в населеното място, съобщават от ВиК Русе. Причината са интензивните валежи в районна през последните дни. Ще бъде направено водочерпене от водоизточниците до избистряне на водата. Осигурена е водонска с годна за..