Днес бе официалната предпремиера на спектакъла „Оттука започва България”, вербатим представление на режисьорката Неда Соколовска и трупата на шуменския театър. Заместник-директора на ДКТ "Васил Друмев" Дияна Христова и Неда Соколовска представиха концепцията и целите на най-новото заглавие в афиша. В него на сцената се вплита колаж от реални истории, записани от анкетьори в Никола Козлево, Шумен и региона. Търсени се генеалогиите на националната идентичност, през социалните кризи на съвремието и местния патриотизъм. Чрез една преднамерена постмодерна стилистика се размиват субектите, за да изпъкнат на преден план изказите, в умишлено фрагментаризирания спектакъл, в който съжителстват темите за етническата толерантност, обучението в родното училище, емиграцията, безработицата, живота в малкото селище. Заглавието е донякъде игрово обиграване на историята на създаване на Химна на Шумен и редица други истории за началата в града и България. В хода на безсюжетното време в спектакъла се редуват монолози и диалози на българи, роми, турци и арменци. През сцената се публиката се завръща към въпросите кои сме ние, откъде произлизаме, какво ни прави различни. Иронично е изграден плаката за поскатовката, на който заглавието „Оттука започва България” е изписано на латиница, с цифрата 4, подобно на интернет езика, ползван от подрастващите. Премиерата на спектакъла е предвидена за 13.05, от 17 часа в камерната зала на Драматично-куклен театър „Васил Друмев”, в рамките на фестивала „Друмеви театрални празници, Нова българска драма”.
За първи път в България, на сцената на Драматичния театър в Търговище ще бъде представена пиесата "Историята на мечките панда, разказана от един саксофонист, който имаше приятелка във Франкфурт". Текстът е на един от най-интересните съвременни драматурзи - Матей Висниек. Авторът е с роден в Румъния, но повече от 30 години живее и твори във..
Един от най-активните художници в разградската гилдия днес представя изложбата си „Лудогорски мигове – пластика и колорит“ в Регионалната библиотека „Проф. Боян Пенев“. Орхан Исмаил показва 20 живописни платна с пейзажи, натюрмарти и абстрактни сюжети. С изключение на две платна, нарисувани по време на участието му в пленерите в Стара Загора и..
Филм за забележителните горски икони на художника Валентин Кулев ще бъде показан за първи път днес в Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“ в Шумен. Повече от 20 години сред красивата природа на Шуменското плато на няколко места греят икони. Светите образи са разположени на оживени горски пътеки, откъдето минават много хора и..
Един не толкова популярен автор и един от най-великите композитори на всички времена ще звучат в концерта на Симфониета Шумен тази вечер. Оркестърът ще представи впечатляваща програма, която разкрива красотата на духовите инструменти. Под диригентската палка на Любомир Александров ще бъдат изпълнени произведения, характерни за класицизма и ранния..
С филм, посветен на цар Борис III, ще бъде чествана 130-ата годишнина от рождението на последния монарх, управлявал България. Представянето му е тази вечер в Регионалния исторически музей в Русе. Във филма, озаглавен „Обединителят“, са използвани архивни материали, включително и от личния архив на царското семейство. Снимките са правени в Русе,..
Снощи Васил Петров и сопраното Русалина Мочукова представиха в Шумен романтичния концерт „Вино и любов“ със Симфониета Шумен под диригентството на маестро Владимир Бошнаков. Тази вечер концертът ще бъде представен на разградска сцена. След уникалния музикален спектакъл снощи в Шумен, съчетаващ оперни арии, джаз стандарти, незабравими филмови теми..
Продажбата на билети за Музикалния фестивал „Мартенски музикални дни“ в Русе започва на 14 февруари. Тази година събитието ще се проведе от 14 до 30 март. 64-ото издание ще предложи разнообразие от концерти и вълнуващи срещи със знаменити артисти от цял свят, както и няколко изложби, конкурс, представяния на книги и други съпътстващи програми...