Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Населението в Шуменска област намалява

През 2014 г. коефициентът на естествения прираст за шуменска област е минус 6.3 промила като в градовете е минус 5.1‰ , а в селата минус 8.2‰, съобщиха от Териториалната статистическо бюро в Шумен. През 2013 г. прирастът е бил минус 4.6‰.

Само в община Каолиново броят на живородените надвишава броя на умрелите и общината има увеличение на населението като приростът е 0.6‰. В останалите девет общини показателят има отрицателни стойности. Най-голямо намаление има в община Смядово - минус 18.2‰, следвана от общините Хитрино и Каспичан, съответно минус 14.2 и минус 10.3‰. В община Шумен през миналата година коефициентът на естествен прираст е минус 5.4‰ , при минус 4.0‰ за 2013 г.През 2014 г. всички области в страната имат отрицателен естествен прираст, а шуменска област е на 9-то място от 28-те области. Механичният прираст, формиран от хора, които се заселват и изселват в областта, е минус 0.1‰. В резултат на влиянието на естествения и механичния прираст през 2014 г. населението в област Шумен намалява с 1 136 души или с 0.6%.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бави се ремонтът на "Арена Шумен"

Община Шумен прекрати обществената поръчка за подмяна на настилката в зала „Арена Шумен“, което ще забави старта на ремонта. Причината са допуснати грешки в техническата спецификация.  Подмяната на настилката се очаква да струва над 328 хиляди лева и представлява първи етап от по-мащабен ремонт по Националната програма за финансиране на спортни..

публикувано на 04.10.25 в 10:24

Почистват дъждовните шахти в Шумен

Два екипа на Общинското предприятие „Строителство и благоустройство“ почистват дъждоприемните шахти по улиците в Шумен. Част от служителите работят около пазара и в района на кръстовището на бул. „Симеон Велики“ с ул. „Алеко Константинов“, след което продължават към пл. „България" (Руски паметник), по бул „Мадара“ до кръстовището с ул. „Добруджа“..

публикувано на 03.10.25 в 15:36

Ремонти затварят пътни участъци

Община Шумен въвежда от 6 октомври - понеделник, поетапно пълно затваряне на участъци от ул. „Дедеагач“. Причината е изпълнение на строително-монтажни работи на обект. Първият етап влиза в сила от 6 до 16 октомври за участъка от бул. „Симеон Велики“ до входа на ПГ по облекло, хранене и химични технологии „Проф. д-р Асен Златаров“ на ул...

публикувано на 03.10.25 в 14:24

Промени в движението

Временна организация на движение се въвежда от 6 октомври - понеделник, на участъци от тротоари в района на ул. „Цар Иван Александър“ – от кръстовището с ул. „Беласица“ до кръстовището с ул. „Цар Петър“. Организацията на движение се въвежда поради строително-монтажни работи на обект. Временният режим ще бъде без пълно затваряне на пътното платно за..

публикувано на 03.10.25 в 11:46

Търсят собственика на изгубен часовник

Търси се собственика на изгубен мъжки смарт часовник. Това съобщават от полицията. Намерен е на 25 септември близо до жилищните блокове до шуменската болница. Служителка на МБАЛ- Шумен го е намерила и предала в полицейското управление в Шумен. Часовникът е мъжки, черен на цвят. До момента в РУ - Шумен няма приет сигнал за откраднат или..

публикувано на 03.10.25 в 11:39

42 шуменци с ваксини срещу covid-19

42 души са се ваксинирали срещу covid-19 в кабинета на РЗИ - Шумен от старта на кампанията през миналата седмица. Интересът се увеличава, защото последните 12 човека са дошли в четвъртък.  Работното време на имунизационния кабинет на ул. "Цар Калоян" №1 е всеки вторник от 13:00 до 15:00 часа и всеки четвъртък от 10:00 до 12:00 часа.  От здравната..

публикувано на 03.10.25 в 08:49
Шумен

Спокойна обстановка в Шумен

Спокойна бе обстановката през нощта на територията на област Шумен. Това съобщават от шуменската полиция. Преди минути е приет сигнал за паднало дърво на пътното платно до село Развигорово. Екип е на място, работи по премахването му и разчистване на пътя. Катастрофа е станала рано тази сутрин в Шумен на кръстовището на ул. "Станционна" с..

публикувано на 03.10.25 в 08:14