Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Засаждат нови дървета в Шумен

Нови дръвчета в дънерите на старите ще бъдат засадени през тази година в Шумен, съобщи Жечка Георгиева - главен експерт „Озеленяване“ в Общината. Идеята е дърветата да са компактни с малки корони и не много високи. От местната администрация ще обърнат внимание и на входно-изходните артерии на града - в посока Петия километър, изходът за Варна през квартал „Тракия“ и бул. „Ришки проход“. "Към Петия километър има ограждащи ивици от стари дървета. Трябва по-често да се правят оборки, за да е чисто и да се окосява през лятото. На самия вход на града върху зелената площ да бъде изписано името на Шумен", сподели идеите Георгиева. Тя добави, че трудно се справят със стотиците жалби за опасни дървета в Шумен. 55 сигнала са останали от миналата година. Причината е липсата на достатъчно хора и средства. От администрацията съобщиха още, че вече са премахнати 22 тополи от общо 70.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Гости от Айвалък

Силната страна на Шумен са темповете на икономически растеж, изпреварващи темповете на развитие на редица по-големи градове в България. Това каза кметът на община Шумен проф. Христо Христов на колегата си – кмета на турския град Айвалък Месут Ергин, по време на съвместна работна среща днес. По думите на Христов мощни компании, в т.ч. и..

публикувано на 16.11.25 в 13:32

В памет на жертвите на пътя

Световният ден в памет на жертвите от пътно-транспортни произшествия се отбелязва днес. Той се чества всяка трета неделя на ноември по решение на ООН.  През 2024 г. в България са регистрирани 7173 тежки катастрофи с 478 загинали и 9054 ранени.  Денят напомня за нуждата от отговорност и култура на движение, тъй като пътнотранспортните произшествия..

публикувано на 16.11.25 в 13:17

20 милиона за градини и ясли

Близо 20 млн. лева ще инвестира община Шумен в модернизация на детските градини и ясли, като ще бъдат изградени и две нови – детска ясла „Слънчеви капчици“ за 60 деца и детска градина в кв. „Тракия“ с капацитет 200 деца. Средствата са част от над 102 млн. лв., осигурени по Концепциите за интегрирани териториални инвестиции за периода 2026–2027..

публикувано на 14.11.25 в 15:33

Трима с висок риск след прегледи в Шумен

Трима мъже са приети в шуменската болница за биопсия,  тъй като са с много високи стойности на туморния маркер на простата. Четирима ще бъдат под наблюдение заради гранични стойности. Други четирима са изпратени на изследвания. Общо 28 мъже са преминали през безплатните урологични прегледи в Шумен. Това съобщи д-р Добри Марчев - началник на..

публикувано на 14.11.25 в 15:20

Възстановиха още една чешма

Още една чешма на Шуменското плато е напълно възстановена по проект „Капка по капка“ на Фондация BeCause и Асоциацията на парковете в България. Това съобщиха от Дирекцията на Природен парк "Шуменско плато".  Водата извира от пещера „Русалка“, известна като „бялата вода“. С около 4000 лв. за Шумен са ремонтирани коритото и площадката, боядисани са..

публикувано на 14.11.25 в 14:24

Засилени проверки на пътя

Засилени проверки за употреба на алкохол, наркотични вещества или техните аналози от водачите на моторни превозни средства започват в област Шумен от 15 ноември. Контролът ще бъде както в общинските центрове, така и в малките и отдалечени населени места, в различни часови диапазони.   Засилените проверки ще продължат до 30 ноември. Целта им е..

публикувано на 14.11.25 в 12:36

Беседа по безопасно движение

Кампания за безопасно придвижване с тротинетки (индивидуални електрически превозни средства) се проведе в ПТГ „Симеон Велики“ във Велики Преслав.  Ученици от 8 до 12 клас бяха запознати от полицейски инспектори с правилата, възрастовите ограничения и промените в Закона за движение по пътищата.  Управлението е позволено след навършване на 16..

публикувано на 14.11.25 в 11:55