Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С Боян Ботйов, наследника на Ботевия род - за героизма, подвига и безсмъртието


Дали Христо Ботев е осъзнавал колко пророчески ще се окажат и за самия него стиховете му – „Тоз, който падне в бой за свобода, той не умира…“ ? Можем само да гадаем.  Но едно е сигурно – макар и да умира едва на 28 години, Ботев е обречен на безсмъртие. Негово физическо продължение днес е правнукът на брат му генерал Кирил Ботйов -  Боян Ботйов. И държи фамилното му име да се изписва точно така, нищо че е в разрез със съвременните правописни норми, защото така са изписвали името си в Ботевия род. Боян Ботйов е завършил история в Софийския университет, председател е на Общонародната фондация  „Христо Ботев”, занимава се с проучване не само на собствения си род, но и на родовете на други известни български възрожденци. Боян Ботйов категорично се противопоставя на продължаващите и сега спекулации около това къде е роден революционерът, както и на наложилата се версия за лобното му място – връх Околчица или познат още като Вола. Според историческите доказателства, Ботев е застрелян близо до връх Кама́рата, в местността Йолковица.  Безспорен факт е, че 20 май 1876 година, по стар стил, е датата на гибелта на Ботев, което по нов стил е 1-ви, а не 2-ри юни. Още за героизма, подвига и безсмъртието и за това къде свършва истината за революционера и започват мистификациите, в Деня на Христо Ботев и на загиналите за свободата на България, с наследника на Ботевия род разговаря Людмила Борисова.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лесовъд в ролята на художник

Пепи Попова-Добрева е лесовъд по професия, част от екипа на ДГС-Омуртаг. След 20 години, посветени на гората и природата, дошло време те да оживеят и в картините ѝ. Въпреки че рисува само от 5 месеца, е толкова запалена с четката, че преди дни подредила своя самостоятелна изложба. Творбите, пълни с гори, цветя и много емоции, са изложени в..

публикувано на 08.05.25 в 14:23
Габриела Руменова

Опасни стоки – скритите рискове

Всеки път, когато търговец умишлено премълчава страната на произход на даден артикул, създава стоки-реплики на оригинали или прикрива някои съставки в продукта, той не само погазва правни норми, но и създава предпоставки за заблуда на потребителите. Това може не само да накърни икономическите интереси на хората, но и да изложи на риск живота и..

публикувано на 08.05.25 в 14:15

Успехите на спортния клуб за хора с увреждание "Доростол 2011"

В рубриката „Бялата лястовица“ ви срещаме с Добромир Удрев, който е председател на спортния клуб за хора с увреждания „Доростол 2011“ - Силистра. В спорта всеки един може да намери мотивация да живее активно и здравослно, а когато страдаш от различни заболявания и физически дефицити, спортът е и начин да превъзмогнеш себе си и да докажеш, че..

публикувано на 08.05.25 в 13:13

Как да станем спонтанни доброволци

Обучение на хора, които имат желание да помагат в борбата с горски пожари, но не са доброволци, организират от Районната служба „Пожарна безопасност и защита на населението“ в Шумен. Курсът за така наречените „спонтанни доброволци“ ще е за действията, които те да предприемат при гасене на горски пожари. „В практиката на службата има..

публикувано на 07.05.25 в 14:40

Да изхвърляме по-малко храна

Как да ограничим разхищението и изхвърлянето на храна? По време на празници, особено когато има няколко почивни дни, у българина битува схващането, че е по-добре да има повече, отколкото да не стигне храната и пазарува много повече, отколкото е нужно.  Какво обаче да правим с храната, която не сме успели да изядем? Един от начините е да я..

публикувано на 05.05.25 в 16:48

Вкусно пътешествие из Европа

Всяка година на 9 май отбелязваме Деня на Европа – ден, посветен на мира и единството на континента. Тази година се навършват 75 години от Декларацията на Шумaн — историческо предложение, което се счита за началото на това, което днес наричаме Европейски съюз. За единство въпреки различията между държавите се обявиха днес и учениците от ПЕГ..

публикувано на 05.05.25 в 13:29

Научна сесия в Шуменския университет

Приемането на християнството през 865 година, по време на богомъдрия Борис Михаил, е държавен акт, равен по значимост на създаването на държавата, каза днес вицепрезидентът Илияна Йотова по време на научната сесия в Шуменския университет ,,Епископ Константин Преславски“. Събитието е посветено на 1160 години от покръстването на България и 1170..

публикувано на 03.05.25 в 15:35