Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

30 години от първите екопротести в Русе

Снимка: БГНЕС

С шествие, дискусия и заупокойна молитва на 27 септември в Русе ще бъдат отбелязани 30 години от първите екопротести. Това съобщиха днес организаторите на честването - четири русенки, които са в основата на първата демонстрация за чист въздух на Русе - Цонка Букурова, Дора Бобева, Стефка Монова и Албена Велкова. Към организаторите на отбелязването на годишнината се присъединява и Детелина Каменова, съавтор на филма „Дишай“, посветен на събитията от 1987 година. "Не искаме да политизираме събитието. На 27 в навечерието на 28 септември правим заупокойна молитва в храма "Света Троица". Започва в 17:30 часа, след това следва обиколка, където ще срещнем друго шествие, което ще тръгне от Халите", каза Детелина Каменова. Шествието ще завърши в зала 1 на Областната администрация, където ще се проведе дискусия за събитията от преди 30 години и актуалните проблеми към днешна дата, свързани със замърсяването на въздуха в Русе.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ивънреден мониторинг на въздуха в Николово

Извънреден мониторинг на въздуха в русенското село Николово ще бъде извършен след възникналия край населеното място пожар. За целта мобилната станция на Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС), която досега извършваше планови измервания в района на Флотската кула, ще бъде преместена в селото. Пожарът бе в близост до военния завод „Дунарит“..

публикувано на 27.07.25 в 16:30

Пламъци обхванаха местността „Сухият кладенец“

Голям пожар бушува в местността „Сухият кладенец“, която се намира край паметника на русофилите в Русе. Това съобщава областният управител на област Русе Драгомир Драганов, който е на място. Пламъците предизвикват гъст дим, който затруднява движението по главния път за Русе откъм Разград и Варна. По първоначални данни има изгорели четири..

публикувано на 27.07.25 в 15:54

Овладян е пожарът в района на русенското село Николово

Пожарът, обхванал горски и земеделски площи в района на русенското село Николово, е овладян, благодарение на действията на пожарната, жители от селото и доброволното формирование към община Русе. В гасенето активно са се включили две фирми и екип на “ВиК”-Русе. Те осигуряват тежка техника и водоноски с цистерни.  Огънят е пламнал преди обяд в частен..

публикувано на 27.07.25 в 15:09

Овладян е пожарът в Николово

Пожарът, обхванал горски и земеделски площи в района на русенското село Николово, е овладян, благодарение на действията на пожарната, жители от селото и доброволното формирование към община Русе. В гасенето активно са се включили две фирми и екип на “ВиК”-Русе. Те осигуряват тежка техника и водоноски с цистерни.  Огънят е пламнал преди обяд в частен..

публикувано на 27.07.25 в 14:44

Гора и царевични насаждения горят край Николово

Над 100 декара гора и царевични насаждения горят край русенското село Николово. Това съобщи областният управител на област Русе Драгомир Драганов. Той допълни, че засега няма пострадали хора и всички в близост са изведени. Има вятър, който създава затруднения. Направени са просеки към военния завод „Дунарит“, за да не достигне огънят до него.  При..

публикувано на 27.07.25 в 12:05

Червен код за жега в Русе

Червен код за опасно време е обявен в Русе . Очаква са днес температурите да достигнат 43 градуса на сянка, като жегите ще продължат до неделя следобед.  Обстановката в региона се наблюдава 24 часа, посочи областният управител Драгомир Драганов. По думите му, ако се наложи, ще бъде задействан и областният план за защита при бедствия.  Съвместни..

публикувано на 26.07.25 в 07:44

Ограничения по Дунав мост

Агенция „Пътна инфраструктура“ ограничава движението на моторни превозни средства от 8:00 часа на 27 юли /неделя/ до 17:00 ч. на 31 юли /четвъртък/   по бул. „България“  в района на надлеза над жп линията Русе – Варна. Причината е спешен ремонт на фугите на надлеза. За тази цел се въвежда ограничение в движението към Дунав мост от 27 до 31 юли,..

публикувано на 25.07.25 в 15:40