Проект „Прозрачен, независим и достъпен съд с високо обществено значение“ ще бъде реализиран в Шумен от Сдружението с нестопанска цел Демократично сдружение „Искам да знам“. Партньори ще бъдат Окръжният и Районният съд. Целта е да бъде извършен граждански мониторинг върху съдебната реформа и върху мерките, които местните съдилища прилагат, за да осигурят прозрачността и независимостта на работата си. "По време на първия етап ще бъдат направени анонимни обществени допитвания. Във втората фаза ще бъдат наблюдавани работата на съда, разпределенията и хода на делата, изборът на съдебни заседатели. Резултатите от общественото допитване и гражданския мониторинг ще бъдат оформени в доклади с препоръки и мерки, които да подобрят работата", обясни Недялка Русева от Демократичното сдружение „Искам да знам“. Проектът е на стойност близо 97 000 лв. и е с продължителност 17 месеца.
Окръжната прокуратура в Шумен внесе в съда обвинителен акт за убийство срещу 31-годишен мъж. Той ще бъде съден за това, че причинил смъртта на млада жена по особено мъчителен за жертвата начин. Това съобщават от Апелативната прокуратура във Варна. Тежкото престъпление е извършено в следобедните часове на 8 септември 2024 година. 29-годишната..
Сигнал за пожар във фабрика за отпадъчни масла в село Венец е приет в 03:32 часа. Това съобщават от шуменската полиция. Към мястото на произшествието са насочени екипи на Районната служба "Противопожарна безопасност и защита на населението" в Шумен. Огнеборците заварили да горят перелит, напоен с олио и силози със шнекове. Пламъците са погасени от три..
40-годишен мъж и съпругата му също на 40-години са пострадали при катастрофата вчера по обяд на АМ “Хемус“. Това съобщават от шуменската полиция. Радио Шумен припомня, че произшествието се случи на автомагистралата на отбивката към Нови пазар в посока Варна. Водач на лек автомобил "Сеат Алхамбра“ при движение по участък с намалена видимост поради..
Последният от изнесените пунктове за съдействие за сдвояването на телефон с електронното здравно досие за Шуменска област е днес . Това съобщават от Регионалната здравна инспекция в Шумен. Днес от 10:00 ч. до 13:00 ч. експертите ще са в района на заседателната зала в сградата на общината във Венец. Кампанията ще продължи до края на..
Системата за трето класиране на първокласници в Шумен ще отвори днес - 11 юли, в 10:00 ч. и ще продължи до 14 юли (понеделник) в 23:59 ч. Резултатите ще бъдат обявени до 17:00 ч. на 15 юли, а записването на учениците е от 9:00 ч. на 16 юли до 17:00 ч. на 17 юли. Родителите (настойниците) могат да подават заявление за участие в централизирано..
От улиците на Шумен са изнесени около 15 тона дървен отпадък – трупи, клони, дървета, повалени от бурния вятър снощи. Товарните автомобили на общинските предприятия са направили над 20 курса, като в момента продължават да работят екипите на ОП „Чистота“, събиращи листна маса и малки клони. Това съобщават от общината. Към 13:30 ч. днес извънредната..
За втора катастрофа в днешния ден съобщават от шуменската полиция. Пътният инцидент е станал до село Градище. Лекият автомобил се е преобърнал. Най-вероятно на 78-годишния водач му е прилошало. Той е пътувал сам. Водачът не е ранен. След преглед в шуменската болница е освободен без травматични наранявания...