Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Институт Пушкин" откриват в Шуменския университет

Снимка: Радио Шумен
Център "Институт Пушкин" ще бъде разкрит в Шуменския университет “Еп. К. Преславски“. Официалната церемония е от 10 часа в Корпус 1. Договорът за присъединяване на висшето училище към партньорската мрежа от центрове ще бъде подписан от ректора проф. Георги Колев и заместник-ректора на Държавния институт за руски език "А. С. Пушкин" Елена Колтакова.
В рамките на официалното откриване ще бъде организирана програма за повишаване на квалификацията "Руският език в световното образователно пространство" за чуждестранните русисти. Преподаватели от Института "А.С. Пушкин" ще изнесат лекции, посветени на активни процеси в руската лексика, стилистиката и фразеологията, на съвременните образователни технологии в обучението по руски език и литература, на методиката на преподаването на руски език в чуждестранна аудитория. По време на кръглата маса ще се състои обсъждане на въпросите за мрежовото взаимодействие между образователните организации. В Румъния и България за участниците в програмите за повишаване на квалификацията ще се проведе пробна сесия на сертификационен тест по руски език като чужд. В момента в партньорската мрежа влизат 51 организации в 33 страни по света. Участници могат да бъдат организации, чиято дейност е насочена към осигуряване на достъп до програми за изучаване на руски език и образование на руски език. Центровете на партньорската мрежа "Институт Пушкин" са създадени с подкрепата на Министерството на образованието и науката на Руската Федерация.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Работни срещи с общински кметове

Поредица от работни срещи с кметовете на общини от шуменска област започна днес, 19 август, областният управител Катя Иванова. Сред основните теми, които ще бъдат предмет на разговорите, ще са проблемите с водоснабдяването, пречките пред икономическото развитие, изпълнението на общинските бюджети, работата по проекти по Плана за..

публикувано на 19.08.25 в 16:18

Водата от четири чешми не е годна за пиене

Водата от четири чешми във Велики Преслав не е годна за пиене, става ясно от публикация в сайта на Регионалната здравна инспекция (РЗИ) в Шумен.  С отклонения по микробиологични показатели е водата от чешмите: до „В и К“, „Кюнтя“, „Горна“ в кв. „Кирково“ и новата чешма до „Тунела“ по път I-7 Силистра–Шумен.  Това показват резултатите от..

публикувано на 19.08.25 в 15:29
ЯМР

Над 1300 пациенти на ЯМР в Шумен

Повече от 1300 пациенти от региона и чужбина са се изследвали с новия ядрено-магнитен резонанс (ЯМР) в Многопрофилната болница за активно лечение (МБАЛ) в Шумен, съобщават от лечебното заведение. Той бе монтиран преди повече от година на първия етаж на административната сграда на болницата. ЯМР апаратът работи по договор с Националната..

публикувано на 19.08.25 в 12:32

Спокойна епизоотична обстановка в Шумен

Няма случаи на шарка и син език при преживните животни в област Шумен към момента. Това стана ясно на заседанието на областната епизоотична комисия. До края на август остават забранени търговията, придвижването и транспорта на дребни преживни за цялата страна, с изключение на тези, предназначени за незабавно клане или транзитни. Това обяви д-р..

публикувано на 19.08.25 в 11:46

Пиян малолетен зад волана

Момче на 14 години от Шумен е в ареста за шофиране в нетрезво състояние, съобщават от полицията.  Около 05:40 часа на 18 августв Районното управления в Нови пазар е получен сигнал, че на главния път Русе – Варна, до разклона за село Зайчино Ореше, лек автомобил „Форд“ с шуменска регистрация е излязъл извън пътното платно.  На място..

публикувано на 19.08.25 в 11:00
Зала

2,5 млн. лв. за ремонт на „Арена Шумен“ и „Младост“

Осигурено е финансирането за ремонтите на шуменските зали „Арена Шумен“ и „Младост“. Предстои подписването на договор между Министерството на младежта и спорта (ММС) и Община Шумен и пристъпване към избор на изпълнители на ремонтите. Това съобщават от местната администрация в Шумен. Припомням, че през декември проектите, с които Община Шумен..

публикувано на 19.08.25 в 09:48

С дрога и оръжие в автомобила

Около 22:50 часа  в четвъртък след активни оперативно-издирвателни мероприятия по противодействие на престъпления с наркотици задържаха мъж от Шумен и жена от Каспичан и двамата на 33-години. Това съобщиха от Областната дирекция на МВР- Шумен.  Мъжът е управлявал лек автомобил „Дачия“, с шуменска регистрация като е спрян за проверка на етапна връзка на..

публикувано на 15.08.25 в 11:05