Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Шумен не е далече от силно сеизмични зони

”Нямаме нито един засечен трус или сеизмичен процес след основното земетресение край Клисура вчера вечерта. Това ни дава основание да смятаме, че не се очакват други такива трусове", каза в интервю за Радио Шумен директорът на сектор „Сеизмология” в Геофизичния институт към Българската академия на науките проф. Емил Ботев. "Шумен е пример за това, че там доста рядко стават земетресения. Но недалеч от вас се намира една по-активна сеизмична зона - Провадийската. Съответно към Варненско отиваме към една силно сеизмична зона. Шумен не е толкова далече и от зони, известни с катастрофални земетресения в близкото минало. Самото шуменско огнище обаче е едно от слабите сеизмични огнища. Тези земетресения са обичайни на сеизмичния фон на такива зони", коментира директорът на сектор „Сеизмология” в Геофизичния институт към Българската академия на науките проф. Емил Ботев пред Радио Шумен. Според данни на БАН, снощното земетресение край Клисура е продължило около 3 минути.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пожар лумна в хале

За пожар в хале на предприятие на бул. „Мадара“ в Шумен съобщават от шуменската полиция. Сигналът е получен в 4:10 часа сутринта на 27 юли в пожарната в града. На място са изпратени три противопожарни екипа и един полицейски екип. Нанесени са материални щети на сградата и имуществото в нея.  След намесата на огнеборците пожарът е локализиран и потушен,..

публикувано на 28.07.25 в 11:29

Започна ремонтът на Детско отделение

Започна ремонтът на четвъртия етаж в шуменската многопрофилна болница, където ще се пребазира Детското отделение. Това съобщават от МБАЛ - Шумен. Предвижда се цялостно да бъдат реновирани и обновени болничните стаи и санитарните помещения, както и да бъдат подменени ел.инсталацията, водопроводни и канализационни елементи. „Целият екип на Детско..

публикувано на 28.07.25 в 11:12
Община Шумен

Приемен ден на заместник-кметовете

Поради спешни работни срещи на кмета с министри в София, приемният му ден се отлага от понеделник (28 юли) за сряда (30 юли). Проф. Христо Христов ще се срещне със записаните граждани в сряда (30 юли) от 14:00 ч. в зала 203 на община Шумен. Остават без промяна в графика приемните за граждани на ресорните заместник-кметове и секретаря на..

публикувано на 28.07.25 в 08:17

Ликвидираха пламъците в село Пристое

Загасен е пожар, възникнал в индустриалната зона на Шумен, съобщиха от полицията. Извършва се оглед, а по първоначална информация са унищожени тежкотоварен автомобил, бус и два леки автомобила. Овладян е и пожарът край Белокопитово в сухи треви, ликвидирани са пламъците в стърнището в село Пристое.  Благодарение на бързата реакция на огнеборците..

публикувано на 27.07.25 в 16:17
Снимката е илюстративна

Огнеборци потушават пламъци в Пристое

Огнеборци от пожарната в Шумен работят по погасяване и ликвидиране на четири сложни пожара в момента, съобщиха от полицията. Три от тях са на територията на областния град, един е в село Пристое. За него има данни,че пламъците са близо до имоти в селото.  От сутринта са ликвидирани още два пожара. Работата на огнеборците е затруднена заради силния..

публикувано на 27.07.25 в 14:40

Четири големи пожара горят в страната

Четири големи пожара горят в страната - в Лесово, Илинденци, в Трънско и в русенското село Николово. Товаобявиха на брифинг от Оперативния щаб при МВР. За момента няма опасност за населените места. Четирите хеликоптера и двата самолета по линия на поисканата помощ от Европейския съюз ще кацнат следобед на летище "Пловдив".  При Лесово от 08.00..

публикувано на 27.07.25 в 14:24
Гледка към село Очин дол

Времето през новата седмица

През седмицата атмосферата ще се лабилизира. В понеделник ще е предимно ясно, до обяд слънчево. По-късно следобед ще се развива купеста облачност и на места във вътрешността на Североизточна България не е изключено да превали краткотраен дъжд. Вятърът ще се ориентира от северозапад, слаб до умерен, по Черноморието следобед от югоизток. Минималните..

публикувано на 27.07.25 в 13:14