41 случая на пострадали от домашно насилие жени и деца са регистрирани от началото на годината досега в Силистра и региона от Женското сдружение "Екатерина Каравелова". Това съобщи за Радио Шумен юристът на неправителствената организация Галя Иванова. Информацията бе оповестена по време на съвместен семинар по темата между сдружение "Екатерина Каравелова" и Центъра за подкрепа на жертви на насилие „Вселена“ в Бургас. „Имаме и 14 регистрирани случая на извършители на домашно насилие, които са насочени към услугите на организацията със съдебно решение. По случаите на пострадали от домашно насилие има изготвени около 15 молби до Районен съд – Силистра, и Районен съд – Тутракан, като на практика обратната връзка с клиентите е, че имаме издадени 11 заповеди за незабавна защита и 11 заповеди за защита“, посочи Галя Иванова. В момента силистренското сдружение "Екатерина Каравелова" предоставя 4 социални услуги на пострадали от домашно насилие - кризисен център, преходна къща за настаняване на жертви, център за обществена подкрепа и център за консултации и превенция, допълни Иванова. По думите й, от началото на тази година неправителствената организация е разработила и програма за ранна превенция в училищата на територията на област Силистра.
Всички пътни артерии в Силистренско са отворени и проходими при зимни условия, съобщиха от Областното пътно управление. В региона продължава да вали, като снежната покривка на места е между 6 и 12 сантиметра, но не създава сериозни затруднения за движението по пътищата. Три тира са били закъсали тази нощ в Силистренско близо до селата Зафирово..
Децата от Теоретичния лицей в Гагаузия /автономен район, част от Република Молдова/, получиха учебници от силистренската фондация „Бъдеще 2008“. В училището има около 500 деца, като 300 от тях изучават български език. Това е първото дарение за годината на фондацията, а поводът бе предстоящата годишнина от обесването на Васил Левски. „Дарението беше..
Безплатни изследвания за ХИВ по повод празника на влюбените 14 февруари ще се проведат в Силистра, съобщиха от Регионалната здравна инспекция в града. Инициативата е част от втория етап от Националната антиспин кампания, чието мото е „Предай нататък – любовта, не вируса“. Желаещите ще могат да се изследват днес от 12:00 до 17:00 часа в сградата на..
За притежание на дрога в ареста е задържана 26-годишна жена. Това съобщават от силистренската полиция. Тази нощ в Силистра при полицейска проверка у нея били намерени 3.6 грама канабис и 3.8 грама метамфетамин, идентифицирани с полеви наркотест. Наркотичните вещества са иззети, а жената е задържана в полицейския арест за срок до 24 часа. Образувано..
Ученически конкурс за рисунка „Дъга на толерантността“ обявиха община Силистра и Комисията за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни. Тазгодишното издание провокира младите хора да изразят с рисунка своето виждане за заедност, сътрудничество и свързаност. Всеки ученик може да участва с до две рисунки, като се позволява..
Двадесет и четвъртото издание на Националния поетичен конкурс "Любовта е пиянство или пиянство от любов" навлиза в заключителната си фаза - отчитане и връчване на наградите на победителите. Организатори на конкурса са община Силистра, Регионалната библиотека „Партений Павлович“ и Литературно сдружение „Реката и приятели“. В посочения от..
Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13 февруари не посетим големите търговски вериги? Няколко организации призоваваха за общонационален бойкот на търговските вериги и хранителните магазини този четвъртък. Заради високите цени те приканиха хората да не пазаруват на въпросната дата в големите вериги, по примера на Хърватия и други..