Докладна записка на кмета на Разград, свързана с бъдещето на малките лъвчета от местния зоопарк, разбуни духовете. Предлага се лъвчетата да се преместят в зоопарка в Пазарджик, но природозащитните организации, които в момента се грижат за животните, не са съгласни да ги оставят зад решетки. Историята на двете лъвчета Терез и Масуд започва драматично още с раждането им. Родителите им изпадат в паника заради шумен панаир и стъпкват малките си. Две от три лъвчета оцеляват, благодарение на спешната намеса на природозащитници от фондация „Дивите животни”. Лъвът Асен е настанен за лечение в Софийския зоопарк, предстои извеждането на лъвицата, която отново е бременна. Общината сключва споразумение с фондация „Четири лапи“ за да се търси нов дом за големите котки, тъй като зоопаркът в Разград няма лиценз от 2014 г. Освен това има и забрана за размножаване, защото тези лъвчета са трето близкородствено поколение. Затова изненадата на фондация „Четири лапи“ от идеята на Община Разград да премести лъвчетата в зоопарк е огромна. От фондацията спешно изпращат писмо, в което обясняват, че се подготвя настаняване в Холандия. Но писмото е изпратено едва вчера. Окончателното решение по казуса ще бъде взето на сесия от Общинския съвет. Ситуацията коментира на Любомила Кривошиева, управител фондация „Дивите животни“. Мнение изрази и кмета на Разград д-р Валентин Василев. С тях разговаря Ирина Павлова.
В продължение на почти 80 дни шуменецът Марио Владимиров изкачва всеки ден 1300 стъпала. Те водят до Мемориалния комплекс „Създатели на българската държава“. Компания по време на кардио тренировките често му прави Калин Николаев, който го мотивира да започне предизвикателството. „Изкачването на стъпалата е добра тренировка, която помага на цялото..
Казват им "плескани яйца" по етрополски, но те се рисуват с любов и търпение поне час. После сърце не ти дава да се бориш с тях, те са за съзерцание и подарък на скъп човек. Традицията за изписване на етрополските "плескани яйца" не крият, а показват из цялата страна уредници от Историческия музей в Етрополе. Правят работилници, организират изложби и..
Ние сме това, с което се храним и затова трябва да сме много отговорни към всичко, което слагаме на трапезата си. На тази максима е привърженик и проф. Станка Дамянова, специалист по хранителни технологии и директор на Филиала на русенския университет в Разград. По време на великденските празници по традиция слагаме много тестени изделия на..
В последната седмица, този, който влезе в храма „Свети Три Светители“ в Шумен остава впечатлен от стенописната украса, от ярките багри на многобройните евангелски сцени и светци. До пълното изографисване на храма остават само балкона и притвора. По думите на отец Красимир,по стореното до тук за изписването на църквата е положен внушителен труд...
Успех много добър 5 за последните три гимназиални класа да освобождава учениците от матура. Това предлагат от синдикат "Образование". По този начин ще се повиши мотивацията на децата да учат по-старателно през последните три години и ще ги освободи от стреса, който причиняват матурите. Това ще им даде и повече време да се подготвят за..
Работниците във военното предприятие "Терем-Хан Крум" в Търговище няма да получат заплатите си за февруари преди Великден и остават без пари за празниците. Това съобщи за Радио Шумен областният координатор на КНСБ Николай Дяков. И тази седмица продължават протестите на служителите от военния завод, които всеки ден са на пътя София-Варна, но никой не..
Чували ли сте за въжения мост над Янтра, който свързва русенските села Беляново и Новград. Тук реката прави чудни меандри преди да се влее в Дунав. А в скалния венец по долното речно русло между Беляново и Новград е разположен и скален манастир. Наречен е Беляновски, на името на близкото село. Части от тази обител, включително и скалната църква са..