Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пет общини в Североизтока - чистота на висока цена

Снимка: marica.bg
От началото на тази година всички депа за отпадъци, които не отговарят на европейските изисквания, бяха закрити. Засегнати са 6 общини от региона, които трябва да извозват в регионално депо в Бяла. Съоръжението обаче не е готово. Това остави Бяла, Две могили, Борово, Ценово, Опака и Полски Тръмбеш без място за депониране на боклука. С изключение на Полски Тръмбеш, останалите общини са сключили договори с депото в Русе за 1 година. Засегнатите общини нямат обаче нито пари, нито подходяща техника за дългите маршрути на боклука. В бюджета на община Ценово няма заложени средства за нова техника, а кметът на Борово Валентин Панайотов беше възмутен от факта, че втора година са складирани специализирана техника и  контейнери, закупени по проваления проект за депо, но опасенията са, че когато тя се предостави, ще е вече амортизирана. „Това извозване до Русе е непосилно за нас”, коментира Панайотов, тъй като вместо на 18 км до Бяла, боклукът пътува 122 км. Годишните разходи се изчисляват на 140 000 лв.. „Да вдигнем такса смет не е решение, хората ще спрат да плащат”, счита Панайотов. Кметът на Опака Лютфи Реянов обясни, че возенето на боклука на 60 км до Русе ще струва на бюджета 350 000 лв. Такса смет вече е повишена с 50 % за града и 40 % за селата, но това няма да покрие всички разходи. Нетрадиционно решение имат в община Две Могили, ще го чуем от разговора на Ирина Павлова с кмета Божидар Борисов.
Повишението на такса битови отпадъци е недостатъчно, за да се запълни дупката в бюджета, става ясно от разговора на Ирина Павлова с кмета на Бяла Димитър Славов.

Всички кметове на общини се молят новото депо в Бяла да стане по-бързо. Финансирането е чрез Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда в размер на 11,5 млн лева и още 2 милиона кредит, изтеглен от шестте общини.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как да не "каните" пожарникари

При пожар у дома най-важно е да не изпадате в паника. Освен това, да си припомните, че всеки има течност срещу огъня в кухнята. Ако нямате пожарогасител, оцетът върши работа. Разбира се, всичко това, ако стихията не е мащабна и докато дойдат професионалистите . А най-добре е да спазвате няколко съвета за безопасност, особено по време на отоплителния..

публикувано на 26.12.24 в 15:10

Коледна елха на националностите

В „Коледната елха на националностите“ в Унгария се включиха учениците от Българското училище за роден език в Будапеща. В Унгария българите са една от 13-те признати националности, чрез специален закон от 1991 година, разказа директорът на училището Ваня Которова.  Те са признати, защото имат присъствие над 100 години, но и съществен принос към..

публикувано на 26.12.24 в 14:00

БГ Коледа за Тошко

Дните на годината могат да се отброяват и в сантиметри. Поне така е в семейството на 6–годишния Тодор Ангелов от Шумен. Защото Тошко е роден със синдрома на Силвър – Ръсел и има нужда от непрекъсната терапия, за да може да расте, разказа майка му Татяна Трифонова. „Той не расте достатъчно и не е колкото връстниците си. Започнахме лечение преди..

публикувано на 23.12.24 в 16:19

Кирилицата ще краси училище

Възпитаниците на Първо ОУ „Христо Ботев“ в Търговище се подготвят за творческо предизвикателство – ръководството на училището им се доверява да изрисуват коридорите на първия етаж. Всички букви от азбуката и любими приказни герои ще оживеят по стените, планира един от художниците - шестокласникът Кристиян Радев. Каузата за художествено..

публикувано на 23.12.24 в 11:53

Джеф, който меси хляба

Защо още живеем в Австралия? Това е въпросът, чийто отговор променя изцяло живота на Джеф Байлс и той тръгва към   България и шуменското село Александрово. Там заедно със съпругата си Красимира създават ставащата все по-популярна „Синя пекарна“, в която освен, че меси вкусен и дъхав хляб, предлагат и нейните красиво приготвени сладкиши...

публикувано на 23.12.24 в 08:48

Любовта на Ал Тъна

Златка Андонова е начален учител в Първо основно училище „Христо Ботев“ в Търговище. От няколко години освен, че преподава на децата, тя се е отдала на писане.  Вече има четири издадени книги – „Между два свята“, „Слугиня“, „Ръце“ и последната е „Любов“.  Пише под псевдонима Ал Тъна и изключително много обича България. Казва, че вече почти няма..

публикувано на 23.12.24 в 08:39

Коледа - традицията повелява

Празниците за Рождество Христово започнаха още на Игнажден с богата обредност и символика, както и с надежда за добри и бъдни времена. Кулминацията на този цикъл е на 24 декември - Бъдни вечер. Причина, според етнографите, е, че този празник се пада в изключително преломен момент през годината – в нейния край, когато, казано метафорично, всичко..

публикувано на 23.12.24 в 08:30