Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пет общини в Североизтока - чистота на висока цена

Снимка: marica.bg
От началото на тази година всички депа за отпадъци, които не отговарят на европейските изисквания, бяха закрити. Засегнати са 6 общини от региона, които трябва да извозват в регионално депо в Бяла. Съоръжението обаче не е готово. Това остави Бяла, Две могили, Борово, Ценово, Опака и Полски Тръмбеш без място за депониране на боклука. С изключение на Полски Тръмбеш, останалите общини са сключили договори с депото в Русе за 1 година. Засегнатите общини нямат обаче нито пари, нито подходяща техника за дългите маршрути на боклука. В бюджета на община Ценово няма заложени средства за нова техника, а кметът на Борово Валентин Панайотов беше възмутен от факта, че втора година са складирани специализирана техника и  контейнери, закупени по проваления проект за депо, но опасенията са, че когато тя се предостави, ще е вече амортизирана. „Това извозване до Русе е непосилно за нас”, коментира Панайотов, тъй като вместо на 18 км до Бяла, боклукът пътува 122 км. Годишните разходи се изчисляват на 140 000 лв.. „Да вдигнем такса смет не е решение, хората ще спрат да плащат”, счита Панайотов. Кметът на Опака Лютфи Реянов обясни, че возенето на боклука на 60 км до Русе ще струва на бюджета 350 000 лв. Такса смет вече е повишена с 50 % за града и 40 % за селата, но това няма да покрие всички разходи. Нетрадиционно решение имат в община Две Могили, ще го чуем от разговора на Ирина Павлова с кмета Божидар Борисов.
Повишението на такса битови отпадъци е недостатъчно, за да се запълни дупката в бюджета, става ясно от разговора на Ирина Павлова с кмета на Бяла Димитър Славов.

Всички кметове на общини се молят новото депо в Бяла да стане по-бързо. Финансирането е чрез Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда в размер на 11,5 млн лева и още 2 милиона кредит, изтеглен от шестте общини.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Снимам, когато видя красота

Петя Радкова от Разград е ритуалчик по професия и фотограф по душа. Вдига фотоапарата, за да снима красиви неща. А хубава в очите на фотографа, може да бъде и една обикновена за някого локва. Открила силата на това изкуство, коeто по думите й може и да бъде "спасителен пояс в тежки момента от живота", преди около 15 години. Вече има две..

публикувано на 20.10.24 в 10:53

Вкусни неделни рецепти от Боряна

Днес световната кулинарна общност отбелязва Международния ден на главните готвачи. Той се чества вече 20 години по инициатива на Световната асоциация на главните готвачи, а целта е популяризиране на професията. Пътят до това да станеш готвач обикновено е дълъг и с много предизвикателства, не е лесно и да управляваш екип от хора. Това споделя Боряна..

публикувано на 20.10.24 в 10:31

Тиктакаща любов

Защо в ателието на един часовникар, който държи най-много на точността, всички механизми по стените са замръзнали на 12 часа и пет минути? Ако забележите това, когато влезете при Румен Тодоров и го попитате, първа през смях ще ви отговори съпругата му Нели. Историята е много романтична и отвежда към 1983 г., когато била първата им среща до..

публикувано на 19.10.24 в 15:30

Голямото скаутско джамборе

Млади скаути и водачи от страната са в Шумен, откъдето заедно ще участват в Световното скаутско джамборе. Акцент в контактите онлайн и чрез радио ефир ще са етикетът и безопасността при общуването.  Днес 30 скаути и 10 техни водачи от скаутските клубове „Албатрос“, „Приста скаут“ - Русе и Креслив орел- Шумен посетиха Радио Шумен. Те връчиха..

публикувано на 19.10.24 в 12:02

Тиквендюл в Юпер

Ценители на тиквата и дюлята се събират днес за 6-ти път в кубратското село Юпер. Там ще се проведе празникът с най-колоритното и звучно име у нас  "Тиквендюл", за да популяризира добрите ни кулинарни традиции в приготвяне на ястия с двата есенни дара на природата.  Събитието се организира от Народно читалище " Напредък 1915" и ще предложи на публиката..

публикувано на 19.10.24 в 09:02

Заедно пишем историята

С научна конференция „Съвременният дискурс в науката“ Педагогическият факултет на Шуменския университет отбелязва днес 40 години от създаването си.  Честването на годишнината започна с откриване на изложбата „Заедно пишем историята“, която представя награди и отличия за постиженията на студенти и преподаватели от факултета през годините.  В момента..

публикувано на 18.10.24 в 15:40

Шумен става технологичен център

Да се подпомогне икономическото развитие на Шумен и региона, като се създават работни места в IT-сферата. Това е целта на двудневния технологичен форум BEST ’2024, който започна   в Шумен днес. За пета година с ъбитието събра представители на бизнеса, науката, образованието и технологиите с амбицията да направи реално работеща връзката между тях...

публикувано на 18.10.24 в 15:00