Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кметица тръгва с носия на работа

С българска носия ще ходи всеки понеделник на работа кметицата на тутраканското село Шуменци. Калина Михайлова посвещава инициативата на българското Европредседателство. Автентичен български костюм тя ще облича и в знаковите за България дни - национални и официални празници, но твърди че не цели показност, а послание. "Аз се чувствам българка, стъпила здраво на земята. Това, което имам, не го крия по раклите, а го показвам. То е част от нашата история и нашия бит. Нека видят чужденците, че ние притежаваме едно невероятно богатство", посочи Калина Михайлова. Родолюбивата българка има внушителна колекция от автентични носии от различни области на България и не веднъж ги е представяла по събития. През 2015 г. тя показа носиите на ревю в Брюксел, когато заедно с Кристалина Георгиева играха българско хоро пред Европейския парламент.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Двама в болница след челен удар

Двама души са пострадали при пътнотранспортно произшествие, станало по пътя Силистра – Русе, в района на село Сребърна. Това съобщават от ОД на МВР Силистра. Челно са се ударили се лек автомобил „БМВ“, управляван от 23-годишен, и лек автомобил „Фолксваген“, шофиран от 50-годишен. При удара единият водач получил фрактура на ходило, а другият..

публикувано на 20.02.25 в 09:45

Спират учебни часове

19, 20 и 21 февруари ще бъдат неучебни за 11 училища в община Дулово. Това съобщават от Регионалния инспекторат на образованието в Силистра.  Очаква се заповед на кмета на община Силиства за спиране на занятията само за Основното училище в село Калипетрово.  За останалите 15 училища ще има заповед от министъра на образованието и науката за..

публикувано на 18.02.25 в 13:52

Навявания в Тутраканско

Снежни навявания затрудняват движението по пътя към тутраканското село Шуменци. От Автогара Тутракан информираха, че автобус №22, който пътува в тази посока, се е върнал обратно тази сутрин от първия си рейс заради невъзможност да премине. Останалите междуселищни и градски автобуси пътуват по график. Ток и вода има във всички населени места в..

публикувано на 18.02.25 в 09:05

Затварят училища за ден

Затворени ще бъдат днес - 18 февруари, училищата в община Тутракан. Поради влошените метеорологични условия със заповед на кмета д-р Димитър Стефанов денят е обявен за неучебен за всички училища на територията на общината.  Детските градини ще работят по обичайния си график. От общинската администрация в Тутракан призовават всички да бъдат..

публикувано на 18.02.25 в 07:54

Отворени пътища в Силистренско

Всички пътни артерии в Силистренско са отворени и проходими при зимни условия, съобщиха от Областното пътно управление. В региона продължава да вали, като снежната покривка на места е между 6 и 12 сантиметра, но не създава сериозни затруднения за движението по пътищата. Три тира са били закъсали тази нощ в Силистренско близо до селата Зафирово..

публикувано на 17.02.25 в 10:37

Дарение за български деца в Гагаузия

Децата от Теоретичния лицей в Гагаузия /автономен район, част от Република Молдова/, получиха учебници от силистренската фондация „Бъдеще 2008“. В училището има около 500 деца, като 300 от тях изучават български език. Това е първото дарение за годината на фондацията, а поводът бе предстоящата годишнина от обесването на Васил Левски.  „Дарението беше..

публикувано на 16.02.25 в 15:14

Безплатни изследвания за ХИВ

Безплатни изследвания за ХИВ по повод празника на влюбените 14 февруари ще се проведат в Силистра, съобщиха от Регионалната здравна инспекция в града. Инициативата е част от втория етап от Националната антиспин кампания, чието мото е „Предай нататък – любовта, не вируса“. Желаещите ще могат да се изследват днес от 12:00 до 17:00 часа в сградата на..

публикувано на 14.02.25 в 08:59