Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

316 сигнала вдигаха горските на крак

Снимка: Радио Шумен
През януари 20 сигнала на телефон 112 вдигнаха на крак горските стражари към Североизточното държавно предприятие. 13 от случаите са за незаконна сеч, четири са за транспортиране на дървесина без маркировка и превозен билет, два – за пожари, а един - за неспазване на правилата за лов. През миналия месец на място е пресечен опит за транспортиране на незаконно добити дърва за огрев, отчитат от СИДП. През изминалата година на телефона за спешни повиквания са постъпили общо 316 сигнала, 112 от тях са били за пожари. „При всяко обаждане относно съмнения за нарушения се предприема своевременна проверка на място, а в случай на констатирани нарушения се действа безкомпромисно”, заяви инж. Стоян Саров, началник на отдела по опазване и защита на горите към предприятието. Той уточни, че в 30 от случаите през 2017 г. проверките са извършени от поделения на полицията и пожарната. Извършват се системни проверки, като през зимните месеци контролът е засилен.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Инвестиции в шуменското здравеопазване

Над 658 хил. лв. са вложени от Община Шумен в материалната база на МБАЛ – Шумен за периода 2023–2025 г., като част от устойчивата политика в подкрепа на здравеопазването, съобщават от общинския пресцентър. През 2023 г. са инвестирани 180 хил. лв. за ремонт на сградата с новия ядрено-магнитен резонанс, ползван вече от 1300 души. През 2024 г. са..

публикувано на 18.08.25 в 11:21

С два счупени прешлена след удар в бордюр

Млад мъж е настанен в Шуменската болница със счупени прешлени след катастрофа вчера, съобщават от полицията. Инцидента е станал около 17:30 часа в Шумен по пътя край язовир „Шумен“ към бул. „Ришки проход“. Лек автомобил „Мерцедес“, с търговищка   регистрация, управляван от 18-годишен мъж от Шумен излиза в ляво от пътя, завърта се и се удря в..

публикувано на 18.08.25 в 11:16

Двама в болница след катастрофа

Двама младежи пострадаха при катастрофа през почивните дни, съобщават от разградската полиция. Сигнал за произшествието е получен около 22.30 часа на 17 август. На разклона за селата Прелез и Веселец, е установен лек автомобил „Фолксваген Голф“, излязъл от пътното платно и обърнат по таван в крайпътна нива. Водачът, 19-годишен от село Сушево и..

публикувано на 18.08.25 в 11:11

Още затворени улици в Шумен

Временна организация на движение в участъка по ул. „Цар Иван Александър“ – от кръстовището с ул. „Свети Климент Охридски“ до кръстовището с ул. „Рафаил Попов“ се въвежда в Шумен, съобщават от общината. Промяната е в сила от днес до 18 септември с и без пълно затваряне на пътното платно. Причината е строително-монтажни работи на обект. Обходният..

публикувано на 18.08.25 в 11:00

Подобрена социална среда

Нови социални услуги и разширяване на съществуващите предвижда Община Цар Калоян, според годишния план за 2026 г., който се обсъжда днес от Общинския съвет. Това съобщи зам.-кметът Шукри Джамферов, цитиран от БТА. Планира се мобилна услуга за деца и семейства от уязвими групи, както и програма за трудови умения с капацитет от осем души...

публикувано на 18.08.25 в 09:58

Част от Нови Пазар без вода

Пет улици в Нови Пазар ще са без вода днес , съобщават от ВиК. Спирането се налага заради неотложни аварийно-възстановителни дейности по водопреносната система в града. Това са улиците ул. „3ти Март”, „ 6ти Септември”, „Люлин”, част от   ул. „Чавдар Войвода”, и част от  ул. „Цар Шишман”. От дружеството уведомяват своите потребители, че..

публикувано на 18.08.25 в 09:39

Обсъждат бюджета на Търговище

Обществено обсъждане за отчета на бюджета на община Търговище ще се състои утре. Покана е към общинските съветници, кметовете на кметства, представителите на бизнеса, на неправителствените организации в региона и към всички жители на общината. Администрацията е започнала 2024 г. с бюджетна рамка от почти 100 млн. лв., в края на миналата година е..

публикувано на 18.08.25 в 09:13