Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Докога леярната в Лозница ще замърсява?


Докато спасяваме Пирин, мерим миризмите в Русе и финия прах в Шумен, има по-малки населени места, където никой нищо не мери, не организира протести и диша лош въздух, въпреки че природата е прекрасна. Но това, което се случва по малките населени места, е също толкова значимо, както и в големите градове.
За пореден път проверяваме сигнал за замърсяване на въздуха в Лозница с източник цех за леене и топене на алуминий. Леярната се намира на територията на бившето ТПК „Родина”. Към момента дейност няма, твърди обаче собственикът

. Репортерът Ирина Павлова разговаря и с работници от околните цехове, които са на метри от леярната. Повечето се страхуват да говорят, както ще чуете във звуковия файл.
Леярната работи от 2002 г. на базата на удостоверение, че на това място имало подобно производство и дейността само се възстановява. Подобно твърдение се опровергава от подробния устройствен план на общината от 2005 година, но въпреки това дейността е разрешена. По сигнали за замърсяване пещта, която е работила с отработени масла, е сменена с електрическа. През 2010 година, когато в сила влизат по-строги екозакони, цехът е спрян, за да се приведе в съответствие с изискванията. Гл. архитект на общината Емил Проданов издава удостоверение за въвеждане в експлоатация – отново с мотива, че на същото място е имало цех за леене. Това отваря вратите за получаване на всички останали документи. Издаденото от ИАОС комплексно разрешително обаче се обжалва в съда от собствениците на съседните производства и леярната спира работа. Административният съд в София категорично посочва, че комплексното разрешително е издадено от ИАОС, след като е прието само на базата на удостоверение, че такъв цех е съществувал. Според съда, това нарушение е довело до незаконосъбразен по съдържание акт, който следва да бъде отменен. Следващата инстанция – Върховният административен съд, връща делото за ново разглеждане. При новото дело жалбоподателят се споразумява със собственика да бъде монтирано пречиствателно съоръжение и обектът е отворен в края на миналата година. Сигналите за замърсяване започват отново. Какво ни разказа жителят на Лозница Александър Калинов чуйте в прикачения звуков файл. Отговорът на РИОСВ- Русе, - от директора на дирекция „Контрол на околната среда” инж. Христо Милков.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Келтска арфа в Шумен

Над 60 деца от Детска градина „Звънче“ и ученици от летните занимални в Шумен посетиха образователния концерт на арфистката Яна Дойнова, който се проведе по-рано днес в камерната зала на НЧ „Добри Войников - 1856“. Концертът започна с пленяващ разказ за историята на инструмента арфа, продължи с викторина за децата в публиката, които разказаха..

публикувано на 15.07.25 в 15:47
Доц. Веселка Тончева

Дни на живия огън

Седмицата между 15 и 20 юли на места в страната е наричана Запалена, Опалена неделя. Първите три дни от нея са сред най-тачените от българите празници за предпазване от огън. Всеки има представа за тези дни като най-горещите в годината и може да изреди поне едно от различните имена, с които наричат 15,16 и 17 юли в отделните райони на страната -..

публикувано на 15.07.25 в 08:21

Духовен водач с корени от Добруджа

Драговитийският епископ Василий е новият игумен на Троянския манастир. Той пое това апостолско служение на 12 юли, на празника на чудотворната икона на Пресвета Богородица „Троеручица“. Роден през 1984 година в Силистра със светско име Васил Иванов Савов, в монашеството той носи името на светия архиепископ Василий Велики. По майчина линия има корени..

публикувано на 15.07.25 в 08:13

С грижа в летните жеги

При голям интерес преминаха   прегледите в мобилния пункт в Шумен, с които започна лятната кампания „С отговорност към горещините“ на Лечебни заведения "Медика" - Русе. Акцията е организирана за четвърта поредна година. Радио Шумен е медиен партньор.  Лекари от кардиологична болница „Медика кор“ и стажанти  измерваха безплатно кръвно налягане,..

публикувано на 14.07.25 в 14:04

Ще поскъпнат ли такситата?

Касовите апарати на таксиметровите автомобили у нас ще минат за една нощ от лев на евро и няма в нито един момент да показват едновременно цени в двете валути. Поне така твърдят от браншовата организация „Съюз Такси“. Те ще работят в левове до 31декември 2025 г., а от 1 до 31 януари 2026 г. шофьорите на жълтите коли ще имат два варианта за работа...

публикувано на 14.07.25 в 13:00
Мадарският конник

Мадарският конник върху евромонетите

Емблематичният Мадарски конник ще бъде   отличителният знак на българските евромонети. Най-разпознаваемият и единствен в Европа скален релеф ще бъде върху реверсната страна на 1, 2, 5, 10, 20 и 50 евроцента. Досега българските и чуждите туристи у нас държаха в ръцете стотинки с изображението на релефа, но след приемането на България в еврозоната..

публикувано на 14.07.25 в 12:49

Няма опасни диви животни в гората

10 нови туристически дружества от страната се присъединиха към Българския туристически съюз. Общият брой на дружествата вече е 150 и почти няма бели петна по туристическата карта на България. Това заяви председателят на БТС Венцислав Венев. Той допълни, че Североизточна България е една от най-активните области с организиран туризъм. Членската карта на..

публикувано на 14.07.25 в 08:09