Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нова подла схема с "адвокат Марковски"

Снимка: Радио Шумен
За измамна схема, в която се намесват имена на  директора на полицията, полицейски началници, общински кметове и на известни адвокати съобщават криминалисти от Областната дирекция на МВР- Шумен. Атаките в момента са насочени към собственици на фирми и агенции за преводи и легализация на документи. Измамниците звънят на фирмените телефони, публикувани в интернет. Обаждат се от скрити номера. В първото обаждане се представят за директор, началник  на полицейско управление или за кмет на населено място. Питат дали  ще окажат съдействие на известен адвокат за превод. След положителен отговор следва второ обаждане от името на „адвокат Марковски“. Непознатият им обяснява, че в ареста на съответното полицейско управление има задържан чужденец и им трябва преводач, за да го освободят от ареста. Канят преводача в съответното полицейско управление. Следва ново обаждане, в което молят  по пътя към районното да преведат парична сума /между 50 и 100 евро/ чрез фирма за парични преводи на лице от сръбски произход . Към момента тези, които са подали информация за опитите измами, не са превели парични суми. Обясняват, че следват нови обаждания със заплахи към тях и семействата им. От полицията отново напомнят, хората да не се подвеждат и да не се доверяват на непознати хора по телефона, особено ако обажданията са свързани с искане на парична сума. Ако получите подобно обаждане е сигурен белег, че се опитват да ви въведат в измамна схема. Ако получите закани или заплахи след подобно обаждане, се обадете на телефон 112 и съобщете!

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

95 улици стават еднопосочни?

Безмълвни останаха членовете на комисията по териториално развитие след виртуалното представяне на финалната версия на Генералния план за движение в Шумен. Документът, който струва 105 600 лева, трябва да даде насоки за развитието на автомобилния, тежкотоварния, пешеходния и велосипедния трафик в града в следващите 5 години. Предвидени са разширяване..

публикувано на 22.05.25 в 15:38

Дарени книги на читалището

В навечерието на 24 май Маргарита Чанкова от Шумен дари на библиотеката към НЧ „Добри Войников – 1856“ нови книги. Дарението е на обща стойност 1000 лева. За тази сума са подбрани над 40 заглавия художествена и популярна литература от български и чуждестранни автори в отговор на читателските търсения. Маргарита Чанкова е учителка по български..

публикувано на 22.05.25 в 15:20
Град Шумен

Ставаме по-бедни

13% от населението в област Шумен е било под линията на бедност през миналата година при 22% средно за страната. Линията за Шумен е била 669 лв. при 769 за страната.  Процентът на населението в бедност в областта се увеличава с над 2 пункта спрямо 2023 г., показват данните на местната статистика.  В тежки материални и социални лишения живеят 9% от..

публикувано на 22.05.25 в 13:49

Обезопасяват два рискови участъка

252 катастрофи са станали за една година в Шуменска област, отчетоха от полицията. За предходния период те са били с 34 повече. Данните изнесе инсп. Мирослав Миронов от сектор „Пътна полиция“ по време на заседание на Областната комисия по безопасност на движението. Така пътните инциденти отбелязват спад с 11,26%.  Общият брой на загиналите и ранените..

публикувано на 22.05.25 в 13:26

Нов асфалт в шест села

На 2 юни започва асфалтирането по селата, кметовете разпределиха парите между шест села. Това съобщават от общинския пресцентър. Кметът на община Шумен проф. Христо Христов на среща днес с кметовете на малките населени места представи предложение за разпределение на средствата от половин милиона лева. За база се използваха двата критерия, за които..

публикувано на 22.05.25 в 12:55
КОЦ - Шумен

КОЦ - Шумен на сериозна печалба

1,3 млн. лева е печалбата на общинския Комплексен онкологичен център в Шумен за 2024 г. Това съобщи зам.-кметът Десислава Петрова по време на заседанието на комисията по бюджет към Общинския съвет. „След един дълъг период на загуби за лечебното заведение трябва да поздравим директора му д-р Свилен Арнаудов. КОЦ най-сетне излезе на печалба и то..

публикувано на 22.05.25 в 12:22

Коне на паша в квартала

Четирима нарушители на реда, които са пуснали свободно на паша коне в жилищната част на кв. "Еверест", установиха инспекторите на община Шумен. Общинските наредби регламентират задълженията на собствениците на животни, обект на проверки от контролните органи. Проверките ще продължават и през следващите седмици, посочиха от звеното по контрол на..

публикувано на 22.05.25 в 11:31