Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Швейцария екипира наши доброволци

Нова екипировка и оборудване ще получи доброволното формирование във Велики Преслав. Дарението е предоставено от Федералната служба за защита на населението на Конфедерация Швейцария и ще бъде връчено на официална церемония от 11 ч. днес в София. Кметът на Велики Преслав Александър Горчев уточни, че помощта е предоставена по инициатива на Националното сдружение на общините и с подкрепата на посолството на България в Швейцария. Дарението ще бъде допълнение към общата екипировка на формированието и ще осигури безопасността на доброволците. "Това дарение е основно екипировка - гумирани панталони и гумирани якета за наводнения, униформени гащеризони, специални колани за придържане при изкачване на височини. Дарението ще допълни общото оборудване на нашето формирование, защото в продължение на 2 години ние със собствени средства сме го поддържали, за да функционира нормално4, посочи Александър Горчев.
Доброволното формирование във Велики Преслав е съставено от 17 души. Кметът Александър Горчев добави, че има идея в предстоящите месеци да бъде организирано учение, по време на което да бъде изпробвано оборудването от дарението.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

20 деца отново в клас

Общо 52 екипа са работили през изминалата учебна година в Шуменска област по механизма за обхващане и предотвратяване отпадането на деца от образователната система. Те са реагирали на всеки сигнал за дете или ученик, които не са обхванати в образователната система и са разговаряли с техните семейства. В резултат общо 20 деца и ученици са върнати трайно в..

публикувано на 17.07.25 в 12:39

Двама пияни зад волана

Двама водачи са задържани заради шофиране след употреба на алкохол. Това съобщават от шуменската полиция. Първият случай станал около 19:20 часа вчера в село Правенци. Служители на районното в Нови пазар извършили проверка на 60-годишен мъж, който управлявал лек автомобил „Ауди“. С техническо средство са измерени 2,47 промила.  Вторият случай..

публикувано на 17.07.25 в 09:56

Промени в движението

Въвежда се временна организация на движението по повод провеждането на 24-ото издание на Автомобилното състезание „Планинско изкачване – Шумен“ на 19 и 20 юли (събота и неделя).    Ще бъде спряно движението на автомобили по ул. ”Раковски ”, от кръстовището с ул. ”Райна Княгиня” до входа на Пивоварен завод   „Шуменско пиво”, от 7.00 ч. до..

публикувано на 17.07.25 в 09:42

Почитаме паметта на Левски

Община Шумен и Командването на военния гарнизон в Шумен организират в петък тържествено честване на 188 години от рождението на Апостола на свободата Васил Левски и 147 години от Освобождението на град Шумен. Церемонията започва в 10:00 ч. на 18 юли пред паметника на Васил Левски (срещу Военното окръжие) в Шумен. Годишнините ще бъдат..

публикувано на 17.07.25 в 09:26

84 заявления за климатици – с проблеми

84 от общо 1175 подадени заявления имат нередности в първата фаза на проекта за подмяна на печките на дърва с климатици в община Шумен. Това съобщиха от местната администрация след приключилата проверка на комисията за оценка на документите по проекта.  Част от откритите проблеми може да бъдат отстранени, но за други заявления процедурата се..

публикувано на 16.07.25 в 15:09

Толсистемата улови първия нарушител

Първи случай на санкциониране за нарушение на Закона за движението по пътищата след свързването на камерите на толуправлението със системите на пътна полиция. Техническо средство на пътната агенция на пътя София-Варна в района на Омуртаг е заснело лек автомобил да се движи в посока към Търговище, като през отворения люк на покрива се подава..

публикувано на 16.07.25 в 14:50

Върбица на воден режим

Върбица и три села от общината са вече на воден режим, съобщават от ВиК - Шумен. Причината е намален дебит на водоизточниците. Вода в общинския център ще има през ден. Тя ще се спира в 17:00 ч. на нечетна дата и ще се пуска в 17:00 ч. на четна дата.  В с. Менгишево водоподаването е за 12 часа, след което 2 денонощия няма да има вода. В селата..

публикувано на 16.07.25 в 14:03