Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Влакът факла София - Кардам изпепели човешки съдби

На 28 февруари се навършиха 10 години от трагедията край гара Червен бряг, при която при пожар в кушет вагон на влака София – Кардам загинаха 9 души. Огънят пламва 20 минути преди полунощ. Сред загиналите бе и директорът на Националния археологически музей проф. Рашо Рашев. Дни след пожара на 5 март 2008 година в страната бе обявен Ден на национален траур в памет на загиналите Антоанета Апостолова, Валерия Желева, Галина Иванова, Даниел Вичев, Елена Халачева, Калчо Енчев, Мая Мишева, проф. Рашо Рашев и Стоян Ковачев, всичките пътували в злополучният кушет-вагон на влака София-Кардам. На 12 март 2008 година прокуратурата съобщи, че основната версия за възникването на пожара е късо съединение на едно от осветителните тела в шестото купе на кушет-вагона. Две години по-късно през май 2010 г. Окръжният съд в Плевен призна за виновни и осъди на затвор двама железничари „за немарливо изпълнение на служебните им задължения и неосигуряването на безопасни условия на пътуващите във влака, което е довело до смъртта на повече от един човек“. Присъдите обаче бяха намалени на втора инстанция, а Върховният касационен съд ги замени с условни. Така бившият директор на „Спални вагони“ Георги Иванов получи година и шест месеца, шафнерът на влака Георги Георгиев – три години, а началникът на влака Иванка Костадинова – две години и половина условно. 10-години по-късно близките на загиналите са обезверени и отчаяни. Това заяви в специално интервю за Радио Шумен майката на загиналият Даниел Вичев – Дора Вичева. Чуйте интервю на Георги Софронов. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илхан Кючюк

Илхан Кючюк за отбраната на ЕС

Всеки преговорен процес за Украйна трябва да включва Украйна, иначе означава целият цивилизационен свят да я изостави, след като тя беше нападната от държавата агресор Русия, каза за Радио Шумен евродепутатът от „Обнови Европа“ Илхан Кючюк.  По думите на Кючюк, отбраната на ЕС трябва да укрепне. Промяната на геополитическата обстановка изисква ЕС да..

публикувано на 17.02.25 в 12:35
Снимката е илюстративна

Крадците минаха на злато и пари

Крадците вече не налитат на черни и цветни метали, загърбиха и техниката в жилищата. Когато взломяват жилища, най-често си тръгват с пари и бижута - златни и сребърни. Това коментира от дългогодишните си наблюдения старши инспектор Десислав Райчинов, началник група "Оперативен анализ" в шуменската полицейска дирекция. Увеличават се и случаите на..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Кметът заряза лозите

По случай Деня на лозаря и винаря кметът на община Шумен проф. Христо Христов и неговият екип посетиха село Лозево, за да отпразнуват заедно с жителите празника Трифон Зарезан. По традиция беше отслужен водосвет от архиерейския наместник отец Димитър, който се помоли за здраве и плодородие. Кметът проф. Христо Христов подари лозарска..

публикувано на 14.02.25 в 14:39

Пощальонът, който раздава усмивки

16 февруари е Международен ден на пощальоните и куриерите. Професията на „вестоносците“ е сред най-древните. Първият известен пощенски документ, открит в Египет, датира от 255 г. пр. Хр. Но дори и преди това пощенски услуги са съществували в почти всички континенти, обслужвали са крале и императори. Днес професията на пощальона изглежда..

публикувано на 16.02.25 в 11:05

Археолозите празнуват

Недостатъчното финансиране и липсата на млади специалисти са може би най-големите предизвикателства пред родната археология. Това каза за Радио Шумен археологът от шуменския музей и филиалът на археологическия институт Гергана Илиева по повод днешния празник на археолозите 14 февруари. "Дейността на археолозите не се свежда само до..

публикувано на 14.02.25 в 08:44

Виното като религия

Йордан Русев е сомелиер и винен консултант. Казва, че виното за него на първо място е начин на живот. Има над 17 години широкоспектърна кариера в света на виното. Работи на 3 континента – Европа, Северна Америка и Австралия. В богатата палитра на винената му биография влизат редица ресторанти включително с   2 звезди Мишлен, както и в  европейски и..

публикувано на 14.02.25 в 08:26

Служа на културата, направила ме човек

Ахмед Емин Ататасой е най-значимият популяризатор на българската поезия в Турция. Филолог, поет, есеист, литературен критик, преводач и културен посланик  - така може да се събере в няколко думи впечатляващата му творческа кариера Той е превел от български на турски език поезията на над 200 наши автори от Ботев до наши дни. Няма турска библиотека без..

публикувано на 17.02.25 в 11:10