В изданието му тази година ще участват 6 вокални групи от Шумен, Смядово и Варна, които са разделени в две възрастови категории. Първа възрастова група – 6 - 10 години и втора възрастова група – 11 - 18 години. Изпълненията им ще бъдат оценявани от тричленно професионално жури в състав: председател Маргарита Рачева, преподавател по Методика на музикалното възпитание, главен асистент в Шуменския университет “Епископ Константин Преславски” и членове гл. ас. д-р Юлияна Панова - преподавател по хорово дирижиране в ШУ "Еп. Константин Преславски" и диригент, както и д-р Яна Косева, музикален редактор в Радио Шумен. Освен професионално жури, оценка ще направи и допълнително детско жури, а гостите на събитието ще гласуват и за "Награда на публиката". За всяка възрастова група ще бъдат присъдени I,II, III награда, един от съставите ще получи и Гранд при "Златно петле 2018", а Радио Шумен ще присъди и Специална награда - звукозапис за най-добрите участници в надпревара.
Участниците в XXVI РЕГИОНАЛЕН КОНКУРС ЗА ДЕТСКА ЗАБАВНА ПЕСЕН "ЗЛАТНО ПЕТЛЕ – 2018" са:
Първа възрастова група
1. Вокална група „Дъга-Джуниър“ към СУ „С. Доброплодни“ с р-л Антони Божинова;
2. Вокална група „Весели усмивки“ при IIIОУ „Д. Благоев“ с р-л Светлана Божилова;
3. Вокална група „Светулчици“ при ДГ „Светулка“ с р-л Боряна Стефанова и Светла Патева;
4. Детска вокална група,,Искрици“ при НУ ,,Княз Борис I“ с р-л Мариета Атанасова.
Втора възрастова група
1. Детски вокален ансамбъл „Сребърни звънчета“ при ЦПЛР-ОДК град Варна с р-л Юлия Недева;
2. Детска вокална група „Маргаритка“ към НЧ „Братство-1860“, град Смядово, с р-ли Стоян Шайков и Димитричка Димова.
Съвременният пърформанс „Оратория" гостува в Шумен на 2 ноември. Негов автор и режисьор е Анна Данкова. В камерния спектакъл участват актьорите Василия Дребова, Галя Костадинова, Александър Гочев и Георги Налджиев. Речевият колаж е на Йоана Робова, а костюмите са по дизайн на Пола Попова „Оратория“ изследва произхода и развитието на речта с..
Изложба - памет открива художникът Валентин Кулев днес. С експозицията живопис „In Memorium“ авторът ни напомня за онези шуменци, които вече си отидоха от този свят, но следата, оставена от тях, все още е жива. Над 30-те портрета, изпълнени с масло и пастел, са възпоменание за необикновените хора, с някои от които общувахме почти до вчера...
Шумен е длъжник на литературното наследство на Тончо Жечев, но в национален мащаб той все още не е забравен, заяви проф. Добрин Добрев, който днес участва в среща-дискусия, посветена на 95-ата годишнина от рождението на големия ни писател, хуманист и литературен критик. В същото време, казва проф. Добрев, Тончо Жечев е допринесъл много за..
Силното желание на Юндер Ремзи от Шумен да рисува се появява, когато е едва 6-годишен застава пред великолепната сграда на галерията в Силистра. Точно там, според разказа на майка му, тържествено заявява, че един ден ще стане художник. Сега 12-годишният вече артист събира смелост и картини да подреди първата си самостоятелна изложба във..
Шумен посреща фамилия Владигерови. Четиримата внуци на Панчо Владигеров ще излязат на сцената на общинската зала „Проф. Венета Вичева“ тази вечер от 18:30 ч. Поводът за концерта е 125-годишнина от рождението на бележития композитор, музикант, диригент, педагог и общественик, живял в Шумен. Публиката ще се наслади не само на музикалните..
За обща изложба се събраха художничката Галина Петкова и преподавателят в Шуменския университет Мария Касчиева. Първата показва своите живописни творби, а втората фотографиите си. Експозицията „Уловен МиГ“ е подредена на първия етаж в Художествената галерия „Елена Карамихайлова“ в Шумен, като откриването ѝ предстои тази вечер от 17:30 часа...
България е домакин на 53-тия световен конгрес на CIOFF (Международен съвет на организаторите на фестивали за фолклор и традиционни изкуства) от 25 октомври до 3 ноември. Официален партньор на ЮНЕСКО със статут Асоцииран. В рамките на конгреса ще се проведе и станалият вече традиционен празничен фолклорен концерт по случай 1 ноември - Ден на..