Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Искат екстрадиция на наш побойник

Окръжната прокуратура внесе в Търговищкия окръжен съд искане за ареста на Биржан Я. Мъжът се издирва с европейска заповед за арест, издадена от прокуратурата към Районния съд в град Марбург. Българинът се издирва като лице за арест с цел предаване или екстрадиране.

На 5 март тази година в Германия Биржан е заплашил с убийство жена, нанесъл й побой, при който тя получила хематоми и разкъсна рана на челото. След това я лишил противозаконно от свобода. Престъпленията се преследват и от българския Наказателен кодекс. По Наказателния кодекс на Германия, деянията на Биржан се наказват с лишаване от свобода до 5 години.

Според Окръжната прокуратура в Търговище, която е задържала за срок до 72 часа издирвания мъж, има реална опасност той да се укрие. Веднага след извършване на престъпленията, той е напуснал Германия. Предстои искането на Окръжната прокуратура в Търговище да бъде разгледано в Търговищкия окръжен съд.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пиян-залян зад волана

Задържаха водач, шофирал след употреба на алкохол, съобщават от търговищката полиция. Проверката е извършена на 2 август в 16:30 часа на ул. „Братя Освободители “ в Опака. Зад волана на лекия автомобил „Фолксваген Голф“ бил 52-годишен водач. С дрегер е установено, че той управлява автомобила с 3,47 промила. Отказал е кръвна проба за химическо..

публикувано на 04.08.25 в 12:33

Велосипедист в болница

Велосипедист е настанен за лечение в болница след пътен инцидент. Това съобщават от търговищката болница. На 2 август около 14:00 часа на разклона за поповското село Паламарца 29-годишна жена, управлявайки собствения си лек автомобил „Опел Астра“, е предприела изпреварване. При маневрата се блъснала в попътно движещ се и завиващ наляво велосипед,..

публикувано на 04.08.25 в 12:22

Добри добиви в Търговищко

Среден добив от 531 килограма от декар пшеница отчитат към края на юли стопаните в Търговищка област. Все още не са прибрани всички площи от културата в общините Омуртаг и Търговище, пише БТА.  Най-висок среден добив при пшеницата е отчетен в община Опака. Стопаните са прибрали по 580 килограма от декар.  Засетите площи с пшеница в Търговищка област..

публикувано на 04.08.25 в 08:24

Марихуана в саксии

Мъж, който притежава два вида наркотични вещества и шофирал след употреба на дрога, е задържан вчера. Това съобщават от търговищката полиция. Около 11:15 часа на 31 юли на кръстовището на улиците „Скопие“ и „Бяло море“ в Търговище е извършена полицейска проверка на товарен автомобил „Фолксваген". Зад волана бил 35-годишен водач. С наркотест е..

публикувано на 01.08.25 в 12:08

10 училища и детски градини средищни

Шест учебни заведения и 4 детски градини в община Търговище ще бъдат средищни, а училището в село Надарево ще бъде със статут защитено. Това решиха днес на свое заседание общинските съветници на Търговище. За средищни се определят детски градини, в които се обучават най-малко 4 пътуващи деца от други населени места, а критерият за училищата е да..

публикувано на 31.07.25 в 16:10

80 хиляди за културни дейности

Близо 80 хиляди лева ще бъдат отпуснати от бюджета на община Търговище за финансиране на 12 одобрени проекта по програма “Култура плюс”. На проектно предложение се отпускат до 7000 лева.  Центърът за младежки дейности и инициативи ще получи средства за създаването на хореография за балетния спектакъл „Приключенията на Лукчо и приятели“. „Вега..

публикувано на 31.07.25 в 09:54

Местни инициативи в Търговище

9 проекта са одобрени за финансиране по линия на общинския фонд за подкрепа на местни инициативи в Търговище през 2025 г. Общият брой на кандидатурите е 13, съобщават от общината. Одобрените кандидати ще получат до 3000 лв. за реализацията на своите инициативи.  Те са предложени от читалища, неформални граждански групи, сдружения на собственици...

публикувано на 31.07.25 в 08:48