Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ловците в битка с африканската чума

Снимка: БГНЕС

Ловците да участват по-активно в отстрела на диви свине, за да се предотврати разпространението на африканска чума по животните, призовават от Североизточното държавно предприятие. Заразата вече е установена в района на румънския град Тулча.

Смъртността при африканската чума надхвърля 90 на сто. Сред най-важните мерки да се спре заразата е драстично да бъде намалена популацията на дивата свиня, заяви на среща с председателите на над 30 ловни дружини в Генерал Тошево директорът на Североизточното държавно предприятие Веселин Нинов.

По думите му, заради ситуацията през тази година няма да се ограничават разрешителните за групов лов на дивя свиня. Ограничаване популацията на животните има за цел да спре разпространението на африканската чума в свинефермите, които биха понесли големи щети. Африканската чума не е заразна за хората, но ловците трябва да вземат проби от всяко отстреляно животно, което като евентуален носител на вируса е с отслабен имунитет и може да има други болести.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Слънце и облаци в петък

Температурите тази сутрин в Североизточна България са: 12 градуса в Шумен, 15 – в Разград и Търговище, 17 – в Русе, 18 градуса – в Силистра. Атмосферното налягане в Шумен е  993 хектопаскала – по-високо от нормалното за месеца (988), през деня ще се запази почти без промяна. О тносителната влажност на въздуха е 88%. Днес денят ще започне с..

публикувано на 13.06.25 в 06:14

Външно оценяване на десетокласниците

Национално външно оценяване (НВО) по български език и литература и по математика предстои за десетокласниците в цялата страна.  Изпитът по български език и литература ще се проведе днес, на 13 юни , а този по математика – на 16 юни, в понеделник . Началото и на двата теста е от 8:00 часа.  Изпитите са с продължителност 90 минути, като за..

публикувано на 13.06.25 в 05:55

Планово без ток на 13 юни

Неотложни ремонтни дейности и профилактика на съоръженията за доставка на електроенергия ще са причина за спиране на тока в населени места от Североизточна България и днес, на 13 юни, съобщават от електроразпределителното дружество. В Русе нска област  от 8:30 ч. до 16:30 ч. ще бъде прекъснато електрозахранването в района нас. Сандрово. В..

публикувано на 13.06.25 в 05:15

Обсъждат поскъпване на тока

Предстоящото поскъпване на тока, парното и топлата вода от 1 юли с близо 5 процента средно за страната ще обсъди Комисията за енергийно и водно регулиране на открито заседание.  Поскъпването за "Енерго Про" е малко над 4 процента.  Очаква се топлофикационните дружества да възразят поскъпването на парното, тъй като те бяха поискали доста по-голямо -..

публикувано на 12.06.25 в 08:15

Пореден слънчев четвъртък

Днес ще преобладава слънчево време. Временни увеличения на облачността ще има следобед, но само на отделни места е възможно да превали слаб краткотраен дъжд. Ще духа слаб вятър от север-североизток, по Черноморието следобед до умерен от източна четвърт. Максималните температури ще са от 25° до 30°, за Шумен около 28° и  малко по-ниски по Черноморието...

публикувано на 12.06.25 в 06:15

Планово без ток

Бюлетин за планови прекъсвания на територията областите Разград, Русе, Силистра, Търговище, Шумен Разград На  12.06.2025, от 8:30 до 12:00 , поради обезопасяване на съоръженията за доставка на електроенергия, ще бъде прекъснато електрозахранването в района на гр. Разград, Западна промишлена зона: ТП "Оранжерии", ТП "Йотов", МТТ "Склад..

публикувано на 12.06.25 в 06:00

Публикуваха резултатите от НВО

Публикувани са резултатите от Националното външно оценяване (НВО) в края на 4 клас. Това съобщиха от Министерството на образованието и науката.  Проверката в системата  става с входящ номер и идентификационен код. На изпита през май месец са се явили общо 1258 четвъртокласници от 38 училища в Шуменска област, а в страната те са били..

публикувано на 11.06.25 в 13:50