По чаша билков чай опитаха на Еньовден силистренци на организирания от общинското ръководство и Регионалния исторически музей празник "С билки и песни на Еньовден". На щандове на различни читалища в Дунавския парк бяха показани прясно набрани и сушени билки, носии от Добруджа и стари занаяти от района. Художествени колективи представиха свои програми. Еньовден не е забравен празник в Добруджа. Но за вече малко познато напяване на паламарки като вариант на обичая с припевки на нишан /пръстен/, когато се гадае коя мома ще е най-честита, коя ще се омъжи, какъв ще й бъде късметът, пише в книгата си "На една земя, под едно небе" силистренската етнографка Донка Съботинова. Еньовден се пада по жътва и на него често се работи. Затова обичаят се изпълнява на нивата, докато жътварките почиват. Паламарките се събират от една от жътварките и на всяка паламарка се прави припевка за кого ще се омъжи момата, която я използва. Една от момите нарича, например, "На стол седи, книга пише", която значи, че припяваната мома ще се омъжи за учител. В книгата Съботинова представя общото и специфичното в културата на религиозните и етническите общности в Силистренско чрез описание на техните календарни празници.
Основен ремонт на сградата на Етнографския музей в Силистра ще бъде извършен с европейски средства, съобщават от общината.Това е предвидено в обявената обществена поръчка за избор на изпълнител на строително-монтажните дейности. Тя е на стойност малко над 800 хил. лева, като финансирането се осигурява от Оперативна програма "Развитие на регионите"...
Създаденият наскоро Младежки превантивен център в Силистра подготвя първата си инициатива, свързана с провеждане на информационна кампания за правата на децата и възможностите за тяхното отстояване. Тя е насрочена за 9 август в Дунавския парк на крайдунавския град и ще бъде под мотото „Правото да сме деца”. Под формата на занимателни игри и..
Цялостна модернизация на уличното осветление ще бъде направена по проект в Тутракан и селата Нова Черна, Старо село, Търновци и Цар Самуил, съобщават от администрацията. Общината започва изпълнението на проект за малко над 1 млн. и 300 хиляди лева, като по-голямата част от средствата са от Националния план за възстановяване и устойчивост...
Нов социален проект за подкрепа на хора с увреждания стартира община Тутракан. Инвестицията е в размер на над 2,5 млн. лв. по Плана за възстановяване и устойчивост. Основната цел на проекта е създаването и оборудването на нови социални и интегрирани здравно-социални услуги за резидентна грижа, предназначени за лица с увреждания, както и..
227 бебета са се родили Отделението по акушерство и гинекология в МБАЛ - Тутракан само през първите 6 месеца на годината. Това съобщиха от лечебното заведение. 113 са момчетата, а 114 - момичетата. 7 са двойките близнаци, 6 от които заченати по метода инвитро. За сравнение, за същия период през 2024 г. тук са родени 226 бебета; през 2023 г. -..
Панагюрското златно съкровище ще гостува на жителите и гостите на Тутракан. Едни от най-ценните експонати на Историческия музей в Панагюрище ще бъдат в Изложбената зала на Историческия музей в продължение на близо два месеца – до 2 септември. Панагюрското златно съкровище е един от най-красивите златни сервизи в света, шедьовър на тракийското..
„Тутракан - столица на кайсията“. Под това мото всяка година в крайдунавския град се провежда Празник на кайсията. Той събираше производители на кайсии от региона, които участваха в изложение на различни кайсиеви сортове, които отглеждат. Организаторите от община Тутракан включваха в празничната програма конкурси за най-добри плодове, за най-вкусните..